دیدنی های روستای امیریه شاهرود

سهیلی 21:05 - 1398/11/24

روستای امیریه

پاییز که برسد خیلی ها هوای جنگل ابر و روستایش را می کنند، یک جنگل پر از رنگ و ابر که آوازه زیبایی اش در تمام ایران پیچیده، اما شاهرود با اقلیم منحصر به فردی که در میانه کویر و کوهستان محصور شده، روستاهایی تماشایی دارد که هنوز کم و بیش از این طبیعت بهره مند اند. روستای امیریه یکی از این روستاهاست.

از شاهرود که وارد جاده مجن شوید و حدود ۱۰ کیلومتر که به سمت شمال غربی برانید، یکی از زیباترین روستاهای شاهرود را خواهید دید. یک روستای پر از درختان چنار کهنسال و انواع باغ های میوه که نه فقط بهار و تابستانش، برای شاهرودی ها یک مقصد سفر دلپذیر است که پاییزش هم به خاطر همین درختان، فراموش ناشدنی تر از هر زمان دیگری است.

از اوایل پاییز جمعیت امیریه کم می شود و به همین خاطر می شود یک گشت و گذار آرام و خلوت پاییزی را در آنجا ترتیب داد. البته در سفر به امیریه می توان یک روزی را هم در جنگل های ابر، اولنگ یا قطری شاهرود گذراند که همگی نزدیک این روستا هستند.

روستای امیریه

چطور به روستای امیریه برسیم؟

در راه امیریه

روستای امیریه در ۱۳ کیلومتری شمال شاهرود در جاده مجن و در دهستان خرقان قرار گرفته.

خودروی شخصی: برای رسیدن به روستای امیریه اول از همه باید به شاهرود برسید. شاهرود در۳۹۰ کیلومتری جاده تهران - مشهد قرار دارد. از شاهرود مسیر رسیدن به روستا سرراست است و وارد جاده آزادشهر شوید و در همان اوایل راه خروجی مجن و گرگان را در سمت چپ انتخاب کنید. اولین روستا در این جاده، امیریه است. باید حدود ۱۳ کیلومتر برانید تا به روستا برسید.

وسایل نقلیه عمومی: در شاهرود به خیابان مزار بروید و سوار مینی بوس با تاکسی های مجن شوید. از راننده بخواهید شما را ابتدای روستا پیاده کند، بقیه راه را باید تا روستا پیاده بروید.

روستای امیریه؛ همسایه با ابرها

شاهرود با وجود آنکه در استان کویری سمنان قرارگرفتند اما به خاطر جغرافیای خاصش از کوهستان و درخت حسابي پر بهره است. روستای امیریه در این شهرستان هم به خاطر همین طبیعت پر درخت حسابی تماشایی است. مخصوصا در پاییز که باغ هایش رنگ پاییز به خود می گیرند.

کجا بگردیم؟

گشت و گذار تاریخی در روستای امیریه

روستای امیریه به خاطر وجود، چنارستان های کهنسال و باغ های زردآلو و گیلاس، یک طبیعت زیبا و پاییز رنگارنگ دارد. به این دیدنی ها چند اثر قاجاری را هم باید اضافه کرد. در امیریه هم می توانید پاییز گردی کنید و هم تاریخ گردی.

اگر می خواهید اطلاعات جامع تری در مورد جاذبه های برتر پایتخت و رزرو اقامت گاه عالی با قیمتی مناسب به دست بیاورید یا با تورها و گشت های شهری آن آشنا شوید، می توانید به صفحه اصلی سایت جامونه JAMOONE.COM رفته و از مشاوران این سایت به طور رایگان مشورت تخصصی بگیرید.

کوچه باغ های پاییزی روستای امیریه:

تقریبا در سراسر روستا و اطرافش، می توان در کوچه باغ های پاییزی گردش کرد. بسیاری از این باغ ها مالکیت شخصی دارند و برای ورود به آن ها باید از صاحبان شان اجازه گرفت. اما یک منطقه عمومی برای گردش و اتراق، محلی تقریبا روبه روی کارخانه سیمان است که با دو ردیف درختان چنار بلند و نهری بزرگ که از وسط آن می گذرد، بسیار دیدنی است.

باغ گردشگری اورس روستای امیریه:

تقریبا سه سال است که روستای امیریه صاحب یک باغ تازه برای گردشگران شده. باغی که با الهام از شیوه باغ آرایی ایرانی و با استفاده از گونه های گیاهی استان سمنان شکل گرفته. این باغ تقریبا پنج هکتاری، حدود ۱۵۰ گونه گیاهی از استان سمنان را در خود دارد.

درخت اورس یا سرو کوهی یکی از معمولی ترین گونه های گیاهی در ایران است و به همین دلیل هم اسمش برای این باغ انتخاب شده. غیر از حدود ۲۰۰ اصله نهال اورس باغ، حدود ۱۵ گونه پرنده و پستاندار در آن آزادانه حضور دارند.

روستای امیریه

باغ اورس که در سه کیلومتری ورودی روستا، در سمت دیگر جاده قرار دارد، امکاناتی برای دوچرخه سواری، فوتسال، والیبال، هندبال، اسکیت، بدمینتون و در ماه های گرم استخر شنا هم دارد. در این باغ مصرف هرنوع دخانیات ممنوع است.

باغ شازده و سردرش روستای امیریه:

یک باغ قدیمی در روستای امیریه باغ شازده است که در زمان حاکم وقت منطقه امیراعظم تبدیل به یک باغ اختصاصی شد. در دوره پهلوی اول، در سر این باغ یک بنای کوچک و زیبا ساخته شد که تزئینات زیبا و نقوش اسلیمی دارد.

برای اقامت کوتاه مدت یا بلندمدت میتوانید از خانه های مبله ای که در شهر تهران وجود دارند استفاده کنید. تنها کافی است با مشاوران گروه جامونه مشورت کنید. تا مواردی مناسب بامحل مورد نظر و بودجه تان به شما معرفی شود که بهترین تصمیم گیری را انجام دهید.

این باغ تقریبا در وسط روستا قرار گرفته و در مالکیت خانواده موعظی است، اما با هماهنگی با صاحبانش می توان نگاهی در آن انداخت.

حمام امیریه روستای امیریه:

حمام روستای امیریه مربوط به دوره قاجار است و دستور ساخت آن را هم حاکم وقت صادر کرده. حمام دو سالن اصلی با دیوارهای سنگی وسقف های گنبدی آجری دارد و هر سالن هم چهار ستون با سنگ های مدور و سرستون های حجاری شده با نقوش گل و بوته دارد. متاسفانه این حمام در آستانه تخریب قرار گرفته.

روستای امیریه

پیام در واتساپ
تماس با ما