عارفان استان سمنان و آرامگاه آنها

سهیلی 20:04 - 1398/11/26

راهنمای سفر به مقبره عارفان استان سمنان و آرامگاه آنها

«هر که در این سرا در آید، نانش دهید و از ایمانش مپرسید. آن کس که به درگاه باری تعالی به جانی ارزد، البته بر خوان بوالحسن به نانی ارزد» این جمله منسوب به یکی از عارفان بزرگ ایرانی است.

«ابوالحسن خرقانی» عارفی آزاد اندیش که در قرن های سوم و چهارم هجری می زیسته است. وی در دوره حکومت های غزنوی وسلجوقی در خرقان امروزی از توابع استان سمنان زندگی می کرد. او را از مریدان بایزید بسطامی عارف دیگری از شهر بسطام می دانند که تقریبا ۲۰۰ سال پیش از او می زیست.

اگر می خواهید اطلاعات جامع تری در مورد جاذبه های برتر پایتخت و رزرو اقامت گاه عالی با قیمتی مناسب به دست بیاورید یا با تورها و گشت های شهری آن آشنا شوید، می توانید به صفحه اصلی سایت جامونه JAMOONE.COM رفته و از مشاوران این سایت به طور رایگان مشورت تخصصی بگیرید.

بعضی دوست دارند استان سمنان را استان عرفان ایران بشناسند. نه فقط به خاطر وجود این دو عارف برجسته، که عرفای دیگری همچون «علاءالدوله سمنانی» و «سیداشرف جهانگیر» ساکن اش بودند.

مخصوصا وجود آرامگاه این مرید و مراد بایزید و ابوالحسن خرقانی در شهر بسطام و در نزدیکی یکدیگر. این امر یک فرصت طلایی برای آشنایی اولیه با این موضوع است. آرامگاه هایی که به دست هنرمندان ایرانی از دوره سلجوقی گرفته تا قاجار هم، آراسته شده اند.

عارفان استان سمنان و آرامگاه آنها

چطور به مقبره عارفان استان سمنان و آرامگاه آنها برسیم؟

شاهرود مقصد اول

بسطام در شش کیلومتری شمال شاهرود قرار دارد و از تهران می توان چهار، پنج ساعته به آنجا رسید.

خودروی شخصی: اگر از سمت تهران یا اصفهان می آیید، ابتدا به دامغان و سپس به شاهرود خواهید رسید. وارد شاهرود شوید و بلوار اصلی را تا انتهای شمالی شهر ادامه دهید. سپس از روی پل رودخانه هم رد شوید و به میدان امام رضا برسید. در این میدان، مسیر مستقیم به طرف مشهد و مسیر سمت چپ به طرف آزادشهر می رود.

جاده آزادشهر را انتخاب کنید و شش کیلومتر ادامه دهید تا به میدان ورودی بسطام برسید. از آنجا هم باید به سمت چپ بروید. مسافرانی که از استان گلستان می آیند، می تواند یکی از جاده های آزادشهر شاهرود یا رامیان را انتخاب کنند.

برای اقامت کوتاه مدت یا بلندمدت میتوانید از خانه های مبله ای که در شهر تهران وجود دارند استفاده کنید. تنها کافی است با مشاوران گروه جامونه مشورت کنید. تا مواردی مناسب بامحل مورد نظر و بودجه تان به شما معرفی شود که بهترین تصمیم گیری را انجام دهید.

شش کیلومتر مانده به شاهرود، در میدان ورودی شهر بسطام به سمت راست بپیچند. اگر هم جاده زیبای گرگان - مجن شاهرود (معروف به جاده توسکستان) را انتخاب کرده اید در اواخر جاده و بعد از روستای امیریه، خروجی سمت چپ را انتخاب کنید تا از انتهای غربی بسطام سر در بیاورید.

اتوبوس و قطار: شاهرود در دو مسیر ترانزیت تهران - مشهد و شاهرود - آزادشهر قرار دارد. به همین دلیل می توان از اتوبوس های متعددی برای رسیدن به شاهرود و بسطام استفاده کرد. تعاونی یک ترمینال جنوب تهران روزانه ۱۲ اتوبوس مستقیم به مقصد شاهرود دارد.

 از شاهرود هم باید در میدان امام رضا(ع) یا سر چشمه سوار تاکسی یا مینی بوس های بسطام شوید. به جز قطارهای اکسپرس، بقیه قطارهای تهران - مشهد در ایستگاه شاهرود توقف دارند. از آنجا هم میتوانید برای بسطام تاکسی بگیرید.

تاریخ عرفانی مقبره عارفان استان سمنان و آرامگاه آنها

مجموعه بایزید بسطامی خود مجموعه کاملی است از آثار تاریخی که بیشترشان یادگارهایی از دوره سلجوقی هستند. از مسجد و مدرسه گرفته تا آرامگاه و خانقاه. در سراسر این مجموعه دیدنی تابلوهای اطلاع رسانی، برای مسافران هم نصب شده است.

در مقبره عارفان استان سمنان و آرامگاه آنها چه می بینیم؟

مسجد و آرامگاه

بسطام یکی از شهرهای تاریخی استان سمنان است که از دوره سلجوقی تا قاجار آثار تاریخی بسیاری در آن وجود دارد.

آرامگاه بایزید بسطامی:

از همان میدان ورودی شهر بسطام که وارد بلوار طالقانی شوید، مجموعه تاریخی بایزید بسطامی را در میدان انقلاب خواهید دید. این مجموعه شامل مزار بایزید در حیاط مزار امامزاده محمد(ع) داخل ساختمان، خانقاه و مسجد بایزید، رواق صفوی، منار بسطام، مسجد بایزید بسطامی، گنبد و ایوان غازان خان و مدرسه شاهرخیه است.

عارفان استان سمنان و آرامگاه آنها

این بناها قدمتی از دوره سلجوقی یعنی حدود قرن ششم تا دوره صفویه دارند. تماشای گچبری های محراب زیبای خانقاه بایزید را از دست ندهید. مدرسه تاریخی شاهرخیه هم در این مجموعه قرار دارد.

مسجد جامع و برج کاشانه:

برج ۲۰ متری «کاشانه» و مسجد جامع بسطام، در جنوب مجموعه تاریخی بایزید قرار دارند. برای دیدن آنها باید میدان انقلاب را به سمت جنوب با خیابان مهدیه بروید. بعد از حدود ۲۰۰ متر، برج را در سمت چپ خیابان می بینید.

مسجد جامع هم در پشت برج قرار دارد. کتیبه سردر ورودی برج، تاریخ ساخت بنای آن را ۷۰۰ قمری آورده. مسجد جامع درهمین سال ها، به دستور غازان خان احداث شده. محراب آن هم گنجینه ای از هنرهای گچبری معماران آن زمان است.

عارفان استان سمنان و آرامگاه آنها

آرامگاه ابوالحسن خرقانی:

جاده شاهرود به آزادشهر را که به سمت شمال ادامه دهید و بسطام را هم رد کنید. حدود ۱۵ کیلومتر بعد از بسطام، خروجی روستای «قلعه نوخرقان» را در سمت چپ خواهید دید. یک جاده ۳ کیلومتری آسفالته شما را به این روستا می رساند. پیدا کردن آرامگاه ابوالحسن خرقانی در این روستا کار سختی نیست. اگرچه این آرامگاه تجدید بنا شده و اصل بنا مربوط به دوره ایلخانی است.

عارفان استان سمنان و آرامگاه آنها

پیام در واتساپ
تماس با ما