به روزترین راهنمای سفر به کویرهای ایران

سهیلی 22:44 - 1398/11/27

اطلاعات کامل از کویرهای ایران و آنچه باید از کویرهای ایران بدانیم

شن های روان، تپه های ماسه ای و صدای آرام باد در پهنه دشت آسمان صاف و پرستاره. در کنار اینها سکوت و آرامش سحر آمیز آن چیزی است که کویر مرکزی ایران نثار مسافرانش می کند. در سراسر ایران تکه های بزرگ و کوچک کویری فراوانی هستند. هر کدام از این کویرها به دلایلی خاص اسم و رسم پیدا کرده اند.

اگر می خواهید اطلاعات جامع تری در مورد جاذبه های برتر پایتخت و رزرو اقامت گاه عالی با قیمتی مناسب به دست بیاورید یا با تورها و گشت های شهری آن آشنا شوید، می توانید به صفحه اصلی سایت جامونه JAMOONE.COM رفته و از مشاوران این سایت به طور رایگان مشورت تخصصی بگیرید.

در این جا یک راهنمای سفر منحصر به فرد برای شما داریم که تعدادی از این تکه های کویری را در خود جای داده. برنامه ای برای عبور از قلب دشت کویر مرکزی ایران بزرگترین کویر ایران که از دامنه های جنوبی البرز تا مرکز ایران پهن شده. کویر مرکزی ایران حدود ۸۰۰ کیلومتر طول و حدود ۶۰۰ کیلومتر عرض دارد.

مسیری هم که برای عبور از آن به شما پیشنهاد می کنیم از یزد و خرانق در جنوب این کویر شروع می شود. سپس با گذر از قلب کویر و حدود ۶۸۰ کیلومتر رانندگی در دامغان به پایان می رسد. عبور از قلب کویری ایران، کار راحتی نیست غیر از یک خودروی سالم و قبراق، توان کافی و همراهان با تجربه می خواهد.

کویرهای ایران

ماجراجویان صحرا

اگر از علاقه مندان کویر هستید، عبور از کویر مرکزی ایران می تواند یکی از بهترین برنامه ها باشد. یک مسیر تقریبا ۶۸۰ کیلومتری که حدود پنج روز برایش باید وقت بگذارید. این مسیر از شهر یزد شروع می شود. بعد از عبور از مناطق معروفی همچون بیاضه و مصر و جندق و در نهایت عبور از کویر مرکزی ایران به شهر دامغان خواهید رسید.

چطور به کویر مرکزی ایران برسیم؟

عبور از دشت پر ماجرا

مسیر ۶۸۰ کیلومتری عبور از کویر مرکزی ایران از یزد شروع و در دامغان تمام می شود. پس از یزد شما از شهرها و روستاهای ساغند، رباط پشت بادام، بیاضه، گرمه، خور، مصر، جندق، معلمان و رشم می گذارید تا به دامغان برسید.

از یزد تا رباط پشت بادام؛ حدود ۲۰۰ کیلومتر: از یزد وارد جاده طبس شوید، پس از حدود ۸۰ کیلومتر به روستای خرانق خواهید رسید. در این روستا گشت و گذار کنید و بعد به سمت روستای ساغند راه بیفتید. از خرانق تا ساغند حدود ۵۰ کیلومتر راه دارید.

بعد از حدود ۲۵ کیلومتر بعد از ساغند به کاروانسرای شاه عباسی الله آباد می رسید. ۴۶ کیلومتر بعد از آن به «رباط پشت بادام»، مسیر بعد از رباط دو شاخه می شود. سمت راست به سمت طبس و سمت چپ به بياضه می رود. شما باید مسیر سمت چپ را انتخاب کنید.

کویرهای ایران

رباط پشت بادام تا خور؛ ۱۲۰ کیلومتر: از رباط تا بیاضه حدود ۶۰ کیلومتر باید برانید. از بیاضه مقصد بعد روستای گرمه است. از بیاضه تا گرمه حدود ۳۰ کیلومتر راه دارید. البته برای رسیدن به روستای گرمه باید از جاده اصلی؛ یعنی جاده بیاضه - خور وارد فرعی شوید.

بعد از روستای مهرنجان وارد فرعی سمت چپ شوید تا بعد از حدود ۱۰ کیلومتر به روستای گرمه برسید. مقصد بعدی خور است. لازم نیست مسیر رفته را برگردید. از روستای گرمه سه کیلومتر به سمت روستای نیشابور برانید. از آنجا هم سه کیلومتر که برانید وارد جاده اصلی می شوید.

کویرهای ایران

از این فرعی حدود ۳۰ کیلومتر که برانید به خور خواهید رسید. اگر هم نخواهید به گرمه بروید، مسیر مستقیم از بیاضه تا خور حدود ۶۰ کیلومتر است. مسافت گرمه تا خور ۳۵ کیلومتر است.

از خور تا دامغان؛۳۹۰ کیلومتر: این بخش اصلی ترین بخش سفر است. چرا که هم روستاهای معروف کویر مرکزی ایران در آن قرار دارند و هم بخش اصلی عبور از کویر مرکزی ایران در این بخش انجام می شود. مقصد بعدی جندق است که حدود ۱۰۵ کیلومتر تا خور فاصله دارد.

اما پیش از آن می توانید دو روستای معروف کویر مرکزی ایران یعنی مصر و فرحزاد را تماشا کنید. از خور به سمت غرب حرکت کنید. بعد از حدود ۱۵ کیلومتر وارد جاده فرعی شوید که به سمت شمال و روستای مصر می رود. از ابتدای جاده فرعی تا مصر حدود ۴۵ کیلومتر راه دارید.

برای اقامت کوتاه مدت یا بلندمدت میتوانید از خانه های مبله ای که در شهر تهران وجود دارند استفاده کنید. تنها کافی است با مشاوران گروه جامونه مشورت کنید. تا مواردی مناسب بامحل مورد نظر و بودجه تان به شما معرفی شود که بهترین تصمیم گیری را انجام دهید.

روستای فرحزاد هم حدود سه کیلومتر تا مصر فاصله دارد. برای رفتن به سمت جندق لازم نیست دوباره به سمت خور برگردید. کافی است حدود پنج کیلومتر به سمت روستای امیر آباد، در جنوب مصر برگردید. از یک جاده خاکی مناسب در سمت راست جاده، حدود ۴۰ کیلومتر برانید تا به جندق برسید.

از جندق تا معلمان حدود ۱۴۰ کیلومتر و از معلمان تا دامغان هم حدود ۱۲۰ کیلومتر باید برانید. در واقع این جاده تقریبا ۲۶۰ کیلومتری، کوتاه ترین مسیر عبور از عرض این کویر محسوب می شده است. در زمان های گذشته، کاروان ها این مسیر را تقریبا سه روزه طی می کردند که دچار باران های ناگهانی و باتلاقی شدن زمین نشوند.

کویرهای ایران

اما شما می توانید دو ساعته از قلب کویر مرکزی ایران عبور کرده و به معلمان برسید. بهتر است در این مسیر کاملا مجهز باشید. چرا که تا معلمان تقریبا هیچ آبادی وجود ندارد. در جندق، معلمان و همین طور ۴۰ کیلومتری دامغان پمپ بنزین وجود دارد.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما