جنگل توسکستان؛ از زیباترین مناطق گردشگری گرگان

سهیلی 20:49 - 1398/11/29

بهشتی زمینی به نام جنگل توسکستان

در دامنه های شمال شرق البرز و در میانه گرگان و شاهرود می توان در میان یکی از زیباترین جاده های جنگلی ایران راند و چرخید. مخصوصا آنکه پاییز با همه رنگارنگی اش هم از راه رسیده باشد. درختان زیادی از توسکا گرفته تا اورس و انواع بلوط و سرخدار جاده را پر از رنگ کرده اند.

اگر می خواهید اطلاعات جامع تری در مورد جاذبه های برتر پایتخت و رزرو اقامت گاه عالی با قیمتی مناسب به دست بیاورید یا با تورها و گشت های شهری آن آشنا شوید، می توانید به صفحه اصلی سایت جامونه JAMOONE.COM رفته و از مشاوران این سایت به طور رایگان مشورت تخصصی بگیرید.

تقریبا ۱۳ کیلومتر بعد از گرگان جاده ای به سمت جنوب منشعب می شود. به خاطر اولین روستای این جاده «توسکستان» یا «توسکاستان» این طور نام گرفته. یک جاده تقریبا ۳۰ کیلومتری که در راه از چندین روستای تماشایی و ییلاقی می گذرد. جاده توسکستان اگرچه بسیار تماشایی است، اما آن قدر شیب و پیچ های تند دارد که باید راننده قابلی باشید. همچنین خودرویی سرحال زیر پای تان باشد.

به دل جاده که زدید هر جایی که مناسب دیدید، می توانید پارک کنید. همچنین میتوانید برای یک پیاده روی چند ساعته به دل جنگل بزنید. این جنگل زیبا که با جنگل های جهان نما هم همسایه است، بخشی از پارک ملی ۴۰ هزار هکتاری هیرکانی است. این مکان به تازگی تبدیل به پارک ملی شده.

جنگل توسکستان

چطور به جنگل توسکستان برسیم؟

در جوار گرگان

جنگل توسکستان حدود ۱۳ کیلومتر تا گرگان فاصله دارد. از تهران وارد جاده هراز یا فیروز کوه شوید و بعد از ساری و بهشهر به گرگان برسید. وارد جاده مشهد شوید. حدود ۱۳ کیلومتر بعد از گرگان، در سمت راست تابلوی جاده فرعی جنگل توسکستان را می بینید. بعد از حدود ۱۵ کیلومتر رانندگی به روستای توسکستان یا ابتدای جنگل می رسید. از مشهد هم باید وارد جاده آسیایی شد. بعد از جنگل گلستان و در ۱۳ کیلومتری گرگان به سمت چپ بپیچید. جاده شاهرود - گرگان هم از مسیر توسکستان می گذرد.

جنگل توسکستان؛ به رنگ پاییز

جنگل های هیرکانی بیشتر در استان گلستان و سمنان گسترده شده اند. این جنگل ها از قدیمی ترین و زیباترین جنگل های ایران اند. بخشی از این جنگل ها که در فاصله میان گرگان تا شاهرود قرار گرفته، به جنگل توسکستان معروف است. می توانید وارد جاده ای شوید که از میانه اش می گذرد و از آنجا به دل جنگل بزنید.

چه می بینیم؟

گشت و گذار جنگلی در جنگل توسکستان

جنگل توسکستان بخشی از محدوده ۴۰ هزار هکتاری پارک ملی هیرکانی است. جنگل توسکستان بیشتر با درختان توسکا، اورسی و بلوط پوشیده شده. جاده توسکستان، یکی از جاده های زیبای ایران است.

جنگل توسکستان:

یک جاده تقریبا ۳۰ کیلومتری، از میانه جنگل توسکستان می گذرد. میتوانید در هر جای این مسیر که دوست دارید، از خودرو پیاده شده و گردش کنید. البته بهتر است با بلدهای محلی همراه شوید تا در جنگل توسکستان گم نشويد.

جنگل توسکستان

اگر جاده ابری باشد، خیلی شانس آورده اید. چون ابرها جاده و جنگل را می پوشانند و جاده توسکستان، یکی از رویایی ترین جاده های جنگلی ایران می شود. مخصوصا انتهای جاده که کمی شیب می گیرد و از ابرها هم بالاتر می رود. بلوط و ممرز از جمله درختان منطقه جنگلی توسکستان هستند.

در آبان ماه با رسیدن بلوط های جنگلی، حتما افراد بومی و دامداران زیادی را در این مسیر خواهید دید. آنها در حال جمع آوری بلوط برای فروش یا خوراک دام هایشان هستند.

برای اقامت کوتاه مدت یا بلندمدت میتوانید از خانه های مبله ای که در شهر تهران وجود دارند استفاده کنید. تنها کافی است با مشاوران گروه جامونه مشورت کنید. تا مواردی مناسب بامحل مورد نظر و بودجه تان به شما معرفی شود که بهترین تصمیم گیری را انجام دهید.

کاروانسرای قزلق:

در اواسط جاده توسکستان در میان جنگل انبوه، به کاروانسرای «قزلق» می رسید. تابلوهای راهنما محل کاروانسرا را نشان تان می دهد. ضمن آنکه رسیدن به فضایی بدون دار و درخت، می تواند نشانه رسیدن به کاروانسرا باشد. دقت کنید کاروانسرا از جاده پیدا نیست.

جنگل توسکستان

باید از خودرو پیاده شده و حدود ۱۵۰ متر به سمت شرق و شمال شرقی پیاده روی کنید. در زیر کومه مخصوص چوپان ها سقف کاروانسرا که معمولا با بوته ها و گیاهان پوشیده شده، معلوم می شود. این کاروانسرا مربوط به دوران اسلامی است و در فهرست آثار ملی هم ثبت شده. در سال ۱۳۷۹ بازسازی و زیبا شده.

گرمابدشت:

همین طور که در جنگل پیش می روید، پس از منطقه ای به نام سر علی آباد، پیچ و خم جاده تمام می شود. سپس به دشت زیبای گرمابدشت می رسید. در این دشت بسته به فصل پوشش گیاهی متفاوتی را خواهید دید.

جنگل توسکستان

اما پوشش غالب این دشت درختان بزرگ و کوچ اورس و اورس خزنده است. این دشت در پاییز پر از رنگ می شود. در زمستان با بارش اولین برف زمستانی پر می شود از کسانی که برای برف بازی آمده اند.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما