راهنمای بازدید از دریاچه حوض سلطان در استان قم

سهیلی 20:50 - 1398/11/30

دریاچه حوض سلطان

هیچوقت خودتان را در حالتی مجسم کرده اید که انگار روی یک آینه راه می روید؟ اگر چه این، تصوری رویایی است، اما این رویا در واقعیت هم می تواند برای تان اتفاق بیفتد. مثل وقتی که پای تان را روی سطح دریاچه نمک «حوض سلطان » می گذارید. آن وقت است که رویای تان زنده می شود و زمین برای تان آینه آسمان خواهد شد.

حوض سلطان که از باران و جریان رودخانه های پرنمک منطقه سیراب می شود، بیشتر به یک نمکزار شبیه است تا دریاچه. دریاچه ای به وسعت تقریبا ۲۷۰ کیلومتر مربع و عمقی بین ۲۰ تا 40 سانتیمتر. البته ویژگی های این دریاچه نمکزار در سال های خشک یا پرباران متفاوت است.

اگر می خواهید اطلاعات جامع تری در مورد جاذبه های برتر پایتخت و رزرو اقامت گاه عالی با قیمتی مناسب به دست بیاورید یا با تورها و گشت های شهری آن آشنا شوید، می توانید به صفحه اصلی سایت جامونه JAMOONE.COM رفته و از مشاوران این سایت به طور رایگان مشورت تخصصی بگیرید.

در سال هایی که آسمان بخشنده می شود، حوض سلطان پرآب تر و وسیع تر شده. در همچین سال هایی حوض سلطان به همسایه شرقی اش، حوض مره می چسبد. در سال های خشک کوچک و کم عمق تر می شود.

احتمالا هروقت که از پایتخت وارد آزادراه قم شده اید، این پهنه سفیدرنگ را در سمت چپ جاده دیده اید. این بار دیگر این دیدار را به تعویق نیندازید و راهی حوض سلطان و آینه نمکین اش شوید.

دریاچه حوض سلطان

چطور به حوض سلطان برسیم؟

آزادراه کویری

دریاچه حوض سلطان از قم ۵۰ کیلومتر و از تهران ۱۳۰ کیلومتر فاصله دارد.

خودرو شخصی: اگر از سمت قم حرکت می کنید، یک جاده خاکی در سمت راست تان شما را مستقیم به دریاچه نمک می رساند. نشانه این جاده هم یک تابلوی آبی رنگ تهران ۹۵ کیلومتر در ابتدای آن است.

اگر از تهران به سمت حوض سلطان می روید، پس از کوشک ناصری و حدود سه کیلومتر پس از پمپ بنزین کنار جاده و در کنار غذاخوری عرشیا در سمت راست باید وارد یک مسیر خاکی شوید. از زیر گذری که زیر آزادراه تهران- قم ساخته شده، بگذرید.

برای اقامت کوتاه مدت یا بلندمدت میتوانید از خانه های مبله ای که در شهر تهران وجود دارند استفاده کنید. تنها کافی است با مشاوران گروه جامونه مشورت کنید. تا مواردی مناسب بامحل مورد نظر و بودجه تان به شما معرفی شود که بهترین تصمیم گیری را انجام دهید.

پس از حدود یک کیلومتر به یک دو راهی می رسید. مسیر سمت چپ شما را به دریاچه می رساند. برای پیدا کردن خروجی دریاچه، می توانید از خودروهای امدادی این جاده کمک بگیرید. دقت کنید که در فصول بارندگی ممکن است، مجبور شوید خودرو را در محل مناسبی نزدیک جاده پارک کنید. با حدود یک ساعت پیاده روی به دریاچه می رسید.

وسایل نقلیه عمومی: می توانید با وسایل نقلیه عمومی که از آزادراه تهران - قم عبور می کنند در ابتدای جاده دریاچه پیاده شوید. البته باید دقیقا محل این خروجی را بدانید، در غیر این صورت خطر گمشدن وجود دارد. البته می توانید از شهر قم هم برای این دریاچه تاکسی بگیرید. خوشبختانه اهالی قم چند مسیر دسترسی به دریاچه حوض سلطان بلدند.

قدم زدن در بهشت دریاچه حوض سلطان

دریاچه حوضی سلطان در همسایگی قم، یک مقصد خوب سفری برای یک روز تعطیل است .اگر چکمه همراه برده اید می توانید روی سطح کم عمق دریاچه و بلورهای نمک اطرافش قدم بزنید. در این سفر آب نوشیدنی کافی همراه ببرید. چون مجبورید چندین ساعت زیر آفتاب بمانید.

کجا بگردیم؟

سپیدی های دریاچه حوض سلطان

فاصله حوض سلطان تا کنار جاده حدود چهار کیلومتر است که قسمتی از مسیر را باید پیاده طی کرد.

دریاچه حوض سلطان

دریاچه حوض سلطان:

پیاده روی به سمت دریاچه را شروع کنید. مسیرتان از میان بوته های زیبای خود رو، گل و لای و زمین های باتلاقی شکل می گذرد. اما هر چه به دریاچه نزدیک می شوید، تعداد بوته ها کمتر و زمین خشک تر می شود.

این دریاچه تقریبا ۲۴۰ کیلومتر مربع وسعت و شکل آن هم متناسب با میزان بارندگی در فصل های مختلف سال متفاوت است. جذابیت دریاچه حوض سلطان، بلورهای نمک و اشکال هندسی آن و تپه های نمکی اطراف است. فرصت را از دست ندهید و در عمق کم دریاچه قدم بزنید.

دریاچه حوض سلطان

جانوران منطقه دریاچه حوض سلطان:

اگر خوش شانس باشید پستاندارانی مثل موش صحرایی و خرگوش را در منطقه خواهید دید. اگر در فصول مهاجرت پرندگان به حوض سلطان بروید و البته آب دریاچه کافی باشد، شانس دیدن پرندگان مهاجری مثل غازهای خاکستری و لک لک ها را هم خواهید داشت. بعضی از مسافران دریاچه، گاهی این شانس را دارند که گله شترهایی را که از نزدیک دریاچه عبور می کنند، ببینید. در این سفر به یک زیستگاه جانوران بکر وارد شده اید. غیر از رد پای تان چیزی در این طبیعت باقی نگذارید.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما