جاذبه های گردشگری و مسیر روستای کنگ مشهد

سهیلی 20:09 - 1398/12/11

اطلاعات و جزئیاتی جذاب از روستای کنگ مشهد

قرن هاست که سراسر دره را باغ های سبز و خرم پر کرده اند. باغ های انبوه سیب و گیلاس و هلو که فصل به فصل رنگشان تغییر می کند. اهالی روستای کنگ مشهد خانه هایشان را در شیب تند کوه بنا کرده اند و با طبیعت کنار آمده اند. خانه های روستا، طبقه طبقه، روی دامنه ی کوه بالا رفته اند. این خانه ها سکونتگاهی پلکانی را در دامنه های بینالود خلق کرده اند.

اگر می خواهید اطلاعات جامع تری در مورد جاذبه های برتر پایتخت و رزرو اقامت گاه عالی با قیمتی مناسب به دست بیاورید یا با تورها و گشت های شهری آن آشنا شوید، می توانید به صفحه اصلی سایت جامونه JAMOONE.COM رفته و از مشاوران این سایت به طور رایگان مشورت تخصصی بگیرید.

اهالی روستای کنگ مشهد تا یادشان می آید، روستایشان همین طوری بوده است. سقف این خانه، یا حیاط خانه ی بالایی است یا کوچه ای که اهالی از آن رفت و آمد می کنند. همین شیبدار بودن کوه باعث شده تا خانه ها از سطح زمین هم فاصله داشته باشد. هر خانه در روستای کنگ مشهد چندین و چند پله یا به گویش اهالی «زینه» دارد. پله هایی که از تیر و تخته درست شده اند و سنگ و کوه.

برای همین روستای کنگ مشهد، روستای هزار پله هم هست. در کنگ می شود سنت معماری روستایی در مناطق کوهستانی را دید که در هماهنگی کامل با طبیعت است. مردمان این منطقه هنوز این سبک معماری پیشینیان را حفظ کرده اند.

روستای کنگ مشهد

چطور به روستای کنگ مشهد برسیم؟

در پیچ وخم بینالود

روستای کنگ مشهد حدود ۵۰ کیلومتر از شهر مشهد فاصله دارد. روستای کنگ مشهد، در پیچ و خم دره های کوهستان بینالود در حاشیه ی جنوب غربی مشهد قرار دارد. برای رسیدن به روستای کنگ مشهد باید اول به شهر ییلاقی طرقبه برسید. از دوراهی طرقبه - «نغندر»، وارد یک جاده ی آسفالته روستایی می شوید. ابتدا به روستای نغندر و بعد از ان آن به کنگ می رسید.

از دو راهی طرقبه - شاندیز در انتهای وکیل آباد تا کنگ ۳۰ کیلومتر است. از دو راهی طرقبه - نغندر تا کنگ ۲۰ کیلومتر راه است. اگر وسیله ی شخصی ندارید، می توانید از پایانه ی اتوبوسرانی وکیل آباد مشهد استفاده کنید. این اتوبوس ها اول شما را به طرقبه و بعد از آن به نغندر می رساند. در انتها به روستای کنگ مشهد می رسید.

روستای کنگ مشهد؛ پلکان خنک بینالود

روستاهای پلکانی مخصوصا در مناطق کوهستانی ایران فراوان هستند. کوهپایه های بینالود هم از این قائده مستثنی نیست و روستاهای پلکاني کم ندارد. یکی از این روستاهای تماشایی روستای کنگ مشهد است که اقلیمی خوش آب و هوا دارد.

کجا بگردیم؟

روستای کنگ مشهد؛ قدم زدن در بهشت

در یک روز روستاگردی می توانید هم طبیعت ببینید و هم یک اثر تاریخی. در کوهپایه های بینالود، روستاهای پلکانی کم نیست. روستای کنگ مشهد یکی از شناخته شده ترین این روستاهاست.

روستای کنگ مشهد

روستای کنگ مشهد؛ روستای پلکانی:

پلکانی بودن روستای کنگ مشهد، یکی از جذابیت های اصلی سفر به این روستاست. خانه های روستا روی کوه ساخته شده و کم و بیش درختان از میانه ی خانه ها بیرون آمده اند.

برای دیدن نمای کامل روستا، پیش از رسیدن به ورودی روستاه راه خاکی فرعی را انتخاب کنید. این مسیر شما را به تپه مقابل روستا می رساند. وجود باغ های میوه در پایین دست روستای زیبایی منظره ی این روستا را کامل می کند. روستای کنگ مشهد یک روستای ییلاقی و البته تاریخی است.

اگر به دیدنی های تاریخی علاقه دارید، رباط تقريبا ویران شده ی «شاه عباسی» کنگ را ببینید. این مکان در پایین دست روستا و در حاشیه ی یکی از مسیرهای قدیمی نیشابور به مشهد قرار گرفته است. مسجد جامع روستای کنگ مشهد هم دیدنی است. در این بنای ۱۵۰ ساله هم گوشه ای از معماری قدیم روستایی این منطقه را میتوانید ببینید.

برای اقامت کوتاه مدت یا بلندمدت میتوانید از خانه های مبله ای که در شهر تهران وجود دارند استفاده کنید. تنها کافی است با مشاوران گروه جامونه مشورت کنید. تا مواردی مناسب بامحل مورد نظر و بودجه تان به شما معرفی شود که بهترین تصمیم گیری را انجام دهید.

مسیرهای طبیعت گردی: از کنگ یک مسیر خاکی مالرو شما را به روستای ییلاقی زشک می رساند. این مسیر پر پیچ و خم، از باغ های کنگ شروع و به باغ های زشک، ختم می شود. روستای کنگ مشهد چندین مسیر مالروی دیگر هم دارد که با عبور از کوه، به روستاهای نیشابور می رسد. می توانید با کمک راهنمایان محلی در این مسیرها گشت و گذار کنید.

روستای کنگ مشهد

بند چالیدره: بند چالیدره، یک آبگیر بزرگ است. این آبگیر درست در حاشیه ی شهر طرقبه و ابتدای مسیر روستایی نغندر و کنگ قرار دارد. در چالیدره امکانات مختلف تفریح، مخصوصا تفریح های آبی فراهم است. از قایق پدالی و اسکی روی آب بگیرید تا تله سیژ و رستوران در اطراف این آبگیر. فضاهای اقامتی و فضاهای بازی برای کودکان هم وجود دارد.

روستای کنگ مشهد

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما