راهنمای سفر به روستای میمند کرمان

سهیلی 20:20 - 1398/12/12

روستای میمند کرمان ، سکونت گاه باستانی ایرانی

کسی نمی داند چند هزار سال از سکونت انسان در دامنه ی کوه های میمند می گذرد. جایی در شمال غرب استان کرمان در میان درختان کوتاه قد بنه. همه می دانند که این اقامت بدون انقطاع و به سبک و روش همان ساکنان اولیه ادامه داشته و دارد. مردم روستای میمند کرمان بر حفظ آداب، رسوم و سکونتگاه آبا و اجدادیشان پافشاری می کنند.

اگر می خواهید اطلاعات جامع تری در مورد جاذبه های برتر پایتخت و رزرو اقامت گاه عالی با قیمتی مناسب به دست بیاورید یا با تورها و گشت های شهری آن آشنا شوید، می توانید به صفحه اصلی سایت جامونه JAMOONE.COM رفته و از مشاوران این سایت به طور رایگان مشورت تخصصی بگیرید.

روستای میمند کرمان همچنان در اتاق هایی زندگی می کنند که در دل سنگ های رسوبی کوه های میمند حفر شده. این خانه ها در و دیوار و سقفي دود گرفته دارد. جایزه ی «ملینا مرکوری» برای حفظ میراث و مدیریت تداوم زندگی به میمندی ها رسید. این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است.

در عصر اینترنت و ارتباطات مجازی همه چیز در روستای میمند کرمان همچنان به همان سبک ساکنان بدوی پیش می رود. میمندی ها هیچ راه و روشی آرامش بخش تر از آنچه ساکنان اولیه ی این سرزمین ابداع کردند، سراغ ندارند. اهالی روستای میمند کرمان یکی یکی کم می شوند و به دنیای مدرن می پیوندند. اما هزاران سال است که زندگی در این روستا و در دل خانه هایی در اعماق زمین ادامه داشته است.

روستای میمند کرمان

چطور به روستای میمند کرمان برسیم؟

کرمان مقصد اول

از شهر بابک در غرب شهر کرمان تا روستای میمند کرمان حدود ۱۳۰ کیلومتر راه دارید. با هواپیما یا اتوبوس می توانید خود را به رفسنجان یا سیرجان برسانید و سپس به شهر بابک بروید. سیرجان یا رفسنجان، هردو حدود ۱۳۰ کیلومتر تا میمند فاصله دارد. حالا باید خود را به شهر بابک برسانید.

البته بسیاری از شهرهای بزرگ تا شهر بابک هم اتوبوس یکسره وجود دارد. از اینجا به بعد باید تاکسی کرایه کنید تا ۳۵ کیلومتر مانده تا میمند را به سرعت بگذرانید. همچنین می توانید با قطار تا ایستگاه خاتون آباد که ۴۰ کیلومتر تا میمند فاصله دارد بروید. سپس ادامه راه را به سواری های کرایه ای بپیوندید.

اگر هم با خودروی شخصی راهی میمند می شوید، می توانید با جاده ی رفسنجان شهر بابک همراه شوید. پس از طی ۱۱۰ کیلومتر در جهتی که تابلوی میمند نشان می دهد، برانید. از این پس ۲۰ کیلومتر دیگر در پیش خواهید داشت. البته از سیرجان، انار یا هرات هم می شود تا شهر بابک رفت و سپس خود را به میمند رساند.

نکته

روستای میمند کرمان؛ از پسته وحشی تا نان تابه ای

پسته وحشی یا بنه ی روستای میمند کرمان را حتما امتحان کنید. چای خوش طعم و معطر شده با آویشن یا آلاله، نان تابه ای، کشکله جوش و اشکنه میمندی از جمله نوشیدنی و خوردنی هایی است که میمندی ها در سفره دارند. سعی کنید طوری برنامه ریزی کنید تا بتوانید یک شب را در مهمانخانه ی روستای میمند کرمان بمانید.

روستای میمند کرمان

کجا بگردیم؟

روستای میمند کرمان؛ بر دامنه ی کوهستان

روستای میمند کرمان در سه وجه و در دامنه هایی کوهستانی قرار دارد. تمام دیدنی های روستای میمند کرمان در مسیر جاده ی اصلی روستا، قرار گرفته اند. در روستای میمند کرمان دیدنی ها، شگفت زده تان می کند.

کیچه های روستای میمند کرمان: مردم روستای میمند کرمان در کیچه زندگی می کند و میمند در مجموع ۴۰۶ کیچه برای دیدن و کنجکاوی دارد. ورودی خانه ها معمولا یک حفره در دل سنگی کوه دارد. این حفره ها تا عمقی پیش رفته که بتوان در آن اتاق ساخت. اتاق رو به روی این حفره ها معمولا نشیمن خانه است. در فضای کناری انباری و طویله، در کنار هر حفره هم یک آبریز گاه وجود دارد.

روستای میمند کرمان

این فضاها دیوارهای سنگچین شده و مارپیچی دارد و در واقع توالتی است که احتیاج به در ندارد. خانه ی میمندی ها علاوه بر کلیاتی این چنینی، جزئیات فراوانی هم دارد که ممکن است از نظرها دور بماند. از جمله بالا خانه، قایم دان و دیدان که باید بگردید و بپرسید تا پیدایشان کنید.

مدرسه (پایگاه میراث فرهنگی) روستای میمند کرمان:

آنچه را که میمندی ها مکتب خانه یا مدرسه می گویند در حال حاضر پایگاه میراث فرهنگی میمند است. این پایگاه درست در ابتدای جاده ی میمند و در پیشانی روستا قرار گرفته است. می توانید جواب سوال های تان را از کارشناسان این پایگاه بگیرید.

موزه (آتشکده):

تنها فضای دستکند روستای میمند کرمان که مجهز به دودکش است واحد دستکند موزه است. این اتاق ها که دو آتشدان در آنها وجود دارد، زمانی آتشکده ی روستای میمند کرمان بوده اند. در گوشه و کنار این آتشکده ی زیرزمینی می توان اسباب و اثاثیه ی تاریخی ساکنان این روستا را دید. با دیدن این آتشکده می توان از ساکنان باستانی میمند چیزها آموخت. اسبابی مثل خیش، دستگاه ریسندگی، آسیاب و قفل و کلیدهای چوبی را در این موزه ی جمع و جور خواهید دید.

برای اقامت کوتاه مدت یا بلندمدت میتوانید از خانه های مبله ای که در شهر تهران وجود دارند استفاده کنید. تنها کافی است با مشاوران گروه جامونه مشورت کنید. تا مواردی مناسب بامحل مورد نظر و بودجه تان به شما معرفی شود که بهترین تصمیم گیری را انجام دهید.

حسینیه و مسجد روستای میمند کرمان:

بزرگترین فضای دستکند روستای میمند کرمان حسینیه ای است که ۳۰۰ سال پیش توسط ملا علی محمد کنده شده است. این حسینیه در واقع سه سکونتگاه دستکند بوده که توسط بانی مجموعه خریداری و دیوارهای میان آنها تخریب شده است. مسجد هم یکی از جدیدترین بناهای روستاست.

این مسجد به همت حاج محمد مسیحا و در بازگشت از سفر حج ساخته شد. مسجد یک محرابه، سه ستون، یک جاکفشی و چند تاقچه دارد. این مسجد بیش از ۱۹۵ سال پیش از دل سنگ بیرون آمدند. مسجد یکی از دیدنی ترین فضاهای میمند است و در مرکز روستای میمند کرمان قرار دارد.

روستای میمند کرمان

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما