باغ کتاب تهران از دیدنی های جذاب پایتخت

سعید مدرسی 15:32 - 1399/04/28

گذری بر دیدنی های پایتخت؛ باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران واقع در منطقه عباس آباد، دارای فضایی فوق مدرن و چشم نواز می باشد. باغ کتاب تهران بزرگ ترین مرکز ارائه کتاب در زمینی به مساحت هفتاد هزار متر مربع واقع شده است.

باغ کتاب، در حاشیه بزرگراه حقانی قرار گرفته و از 9 صبح تا 10 شب باز می باشد.

باغ کتاب تهران، بزرگترین در جهان

قبل از احداث باغ کتاب، بزرگ ترین کتاب فروشی جهان، شعبه اصلی فروشگاه بارنز و نوبل در نیویورک با مساحت ۱۴۳۰۰ متر مربع بود. بعد از این کتاب فروشی بزرگ به ترتیب کتاب فروشی های پاول در پورتلند امریکا با مساحت ۶۳۰۰ متر مربع و استرند با ۵ هزار متر مربع مساحت در نیویورک قرار دارند. جالب این است که باغ کتاب تهران با ۲۵ هزار متر مربع مساحت با مجموع مساحت ۳ کتاب فروشی بسیار بزرگ در جهان برابری می‌کند.

باغ کتاب تهران با مساحت حدود ۷۰ هزار مترمربع در شمال اراضی و باغات عباس آباد قرار دارد. حدود ۴۰۰ هزار عنوان کتاب در آن عرضه شده است.

پردیس بزرگ علمی کودک و نوجوان با وسعت ۱۲هزار مترمربع به عنوان یک شهربازی علمی دو بخش کودک ونوجوان در باغ کتاب تهران واقع شده است.

بزرگترین گالری هنری کشور با مساحت ۱۷۰۰ مترمربع به عنوان فضایی برای عرضه آثار هنری از جمله نقاشی و هنرهای تجسمی در باغ کتاب تهران در نظر گرفته شده است.

باغ کتاب تهران، باغی در دل باغ

همه این فضاهای فاخر در دل باغی بزرگ و در میان فضای سبز اراضی عباس آباد پیش‌بینی شده مراجعه‌کنندگان با قدم زدن در این فضاهای مفرح و جذاب می‌توانند از مکان‌های مذکور دیدن کنند.

 احداث باغ کتاب تهران سال ۱۳۸۳ در قالب محل دائمی نمایشگاه کتاب تهران مطرح شد و در دوره اخیر مدیریت شهری گشایش می‌یابد.

باغ کتاب تهران در مجاورت فرهنگستان زبان و ادب فارسی، کتابخانه ملی ایران و باغ موزه دفاع مقدس قرار گرفته است. و جمعا یک مجموعه عظیم فرهنگی را شکل داده است.

روی بام کتابفروشی باغ کتاب تهران، ۲۵ هزار مترمربع فضا پیش‌بینی شده و علاوه بر بام سبز، ۲۰ هزار مترمربع سبز نیز در محوطه این باغ پیش‌بینی شده است.

تصاویری از کتابفروشی بزرگسالان باغ کتاب تهران و لحظات انبارگردانی آن

باشگاه رباتیک باغ کتاب تهران

یکی از متفاوت‌ترین بخش‌های باغ کتاب تهران، باشگاه رباتیک است که اعضای این باشگاه می‌توانند دوره‌های تخصصی هوش مصنوعی آن بگذرانند و اطلاعات خودرا با سایر اعضا در این باشگاه و باشگاه‌های مشابه دراقصی نقاط جهان به اشتراک بگذارند.

راهنمای بلوک های اصلی باغ کتاب

باغ کتاب تهران در ۴ بلوک اصلی طراحی و تفکیک شده است. بلوک A شامل فروشگاه دائمی و موضوعی کتاب است، بلوک B مشتمل بر گذر فرهنگ است که ورودی‌های اصلی، دالان شگفت‌انگیز و انبار در آن قرار دارد. بلوک C شامل آمفی تاتر روباز، آمفی تاتر اصلی، نگارخانه و فروشگاه محصولات فرهنگی است. و بلوک D نیز مشتمل بر نمایشگاه تخصصی، سالن کودک و نوجوان و کارگاه‌های کودکان و نوجوانان است.

علاوه بر ۴ بلوک اصلی باغ کتاب تهران، این پردیس فرهنگی شامل استریو، بلوار، نمازخانه، رستوران و دریاچه است.

مرکز هنری و سینمایی باغ کتاب

بلوک، مرکز هنری باغ کتاب است؛ 11 سالن سینما و تئاتر در طبقه همکف، زیر زمین و روی بام، پذیرای علاقه مندان هنرهای نمایشی و فیلم های سینمایی است. این تعداد سینما 2000 نفر را در خود جای می دهد. مساحت پرده سینمای اصلی باغ کتاب 190 متر مربع است که پس از سینما آفریقای تهران دومین پرده بزرگ سینمایی تهران به شمار می رود.

تونل تعاملی

یکی از بخش های جذاب باغ کتاب، تونلی تعاملی به طول ۶۰ متر در بلوک B طبقه ی همکف است. استفاده از این تکنیک داینامیک جدید نورپردازی در فضای داخلی می تواند تجربه ای لذت بخش برای خانواده ها باشد.در این تکنیک کاربر می کوشد خود را بامحیطی که در آن واقع شده هماهنگ کرده و در واقع مخاطب حس انس والفتی خاص نسبت به محیط خود پیدا می کند و این همان چیزی است که فضایی مثل باغ کتاب بدان احتیاج داشته است

آیا ورود به باغ کتاب به خرید بلیت نیاز دارد؟

برای ورود به محوطه باغ کتاب نیازی نیست بلیت بخرید یا ورودی بپردازید. کتاب‌فروشی‌های سروستان و بهارستان هم ورودیه ندارند. اما استفاده از برخی امکانات دیگر باغ کتاب مستلزم تهیه بلیت و پرداخت ورودی است. به طور کلی تمام بخش‌های باغ کتاب برای بازدید‌های گروهی مدارس و مهد‌ها باید حتما از قبل رزرو شوند. می‌توانید از وبگاه باغ کتاب رزرو بلیت‌های گروهی را انجام دهید.

مسیر دسترسی باغ کتاب تهران

دسترسی به باغ کتاب تهران از راه های زیر امکان پذیر است:

مسیر اول: میدان ونک، بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی، باغ کتاب ‏تهران

مسیر دوم:  برگزار شهید همت، مسیر شرق به غرب، بعد از خروجی بزگراه حقانی، خروجی باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب تهران 

مسیر سوم: مترو حقانی، 10 دقیقه پیاده‌روی از میان باغ موزه دفاع مقدس، بعد از پل، باغ کتاب تهران (مسیر مستقیم)

دسترسی با مترو: ایستگاه های متروی حقانی در خط 1 در فاصله ای نزدیک به باغ کتاب تهران قرار دارد. شما می توانید بعد از پیاده شدن از مترو از ون هایی که در نزدیکی مترو آماده رساندن شما به باغ کتاب هستند استفاده کنید. یا اینکه با دنبال کردن علایم و تابلوی های راهنمایی از میان باغ موزه دفاع مقدس خود را به مقصد برسانید. این پیاده روی در حدود 10 تا 15 دقیقه طول می کشد. اگر مسیر پیاده روی را انتخاب می کنید بهتر است همراه خود یک بطری آب همراه داشته باشید.

جاذبه های اطراف باغ کتاب تهران

در نزدیکی باغ کتاب تهران جاذبه های متعددی قرار دارد که اگر دوست داشتید می توانید به آنها نیز سری بزنید.

  • باغ موزه دفاع مقدس در فاصله تقریبی 2.4 کیلومتری 
  • پارک آب و آتش در فاصله تقریبی 2.7 کیلومتری پیاده
  • پارک طالقانی در فاصله تقریبی 2.4 کیلومتری پیاده
  • پل طبیعت در فاصله تقریبی 1.5 کیلومتری پیاده
  • آسمان نمای گنبد مینا در فاصله تقریبی 3.4 کیلومتری

مأموریت اصلی باغ کتاب تهران

بیانیه مأموریت «باغ کتاب تهران» از زبان وبسایت رسمی آن، به این شرح است:

ما تلاش می‌کنیم در جهت ایجاد پل ارتباطی میان کودک و نوجوان»، «علم و فناوری» و فرهنگ و نوآوری» پیشرو باشیم

باغ کتاب تهران» نه‌تنها بزرگ‌ترین فروشگاه کالای فرهنگی با بیشترین و متنوع‌ترین تعداد کتاب و محتوای گوناگون علمی و فرهنگی در ایران است، بلکه جذاب‌ترین و شگفت‌انگیزترین مقصد علاقه‌مندان علم و فناوری نیز هست. محیطی که در آن با پدیده‌های شگفت‌آور علمی و فرهنگی مخاطبش را به مطالعه، کنکاش، تجربه ورزی و خلاقیت تشویق می‌کند

ارتباط با باغ کتاب تهران

شماره تلفن گویای باغ کتاب تهران: ۹۶۰۴۵۵۰۰

شماره تلفن روابط عمومی و امور بین الملل:

96045703-96045700

فکس: 88657191 و 88657192

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما