چهار موزه از بهترین موزه های تهران

سعید مدرسی 21:17 - 1399/05/23

بهترین موزه های تهران

ما در این مقاله به معرفی 4 موزه برتر تهران به طور مختصر جهت آشنایی شما عزیزان  پرداخته ایم . پس از مطالعه مقاله زیر با 4 موزه ی برتر تهران که بسیار پربازدید ودیدنی می باشند آشنا خواهید و صد در صد تصمیم خواهید گرفت که از این موزه ها بازدید کنید و از زیبایی های شهر تهران لذت ببرید به همین دلیل آدرس موزه ها را نیز ذکر کرده ایم

کاخ موزه سعدآباد، معروف ترین موزه تهران

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به مجموعه عمارت‌ها و کاخ‌هایی گفته می‌شود که در دربند، شمالی‌ترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتاربنا شده‌است.

 مجموعه  سعدآباد دارای حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی، چشمه ‌سارها، قنات‌ها، باغستان‌ها، گلخانه‌ها و خیابان است.

سعدآباد که از شمال با کوه‌های البرز، از مشرق با گلابدره، از مغرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد، در زمان قاجار محل استقرار و سکونت تابستانی شاهان این سلسله بوده است.

رودخانه جعفرآباد، از وسط محوطه کاخ می‌گذرد. میانگین دمای سالانه این منطقه ۱۲٫۹ درجه سانتیگراد برآورد شده‌است؛ و در ارتفاع ۱۶۵۰ تا ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

مجموعه سعدآباد که چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب ایران را به خود دیده است، در یکی از خوش آب ‌وهواترین مناطق تهران قرار گرفته. درخت‌های سرسبز و بلند و جوی‌ آب‌هایی که از گوشه و کنار سعدآباد می‌گذرد، ما را از فضای بیرون به کل دور می‌کند.

کاخ سعدآباد، ۱۸ کاخ موزه بزرگ و کوچک دارد که هرکدام از آنها زمانی متعلق به یکی از افراد خانواده سلطنتی بوده‌اند.

این کاخ ها عبارتند از  کاخ احمدشاهی ، کاخ موزه سبز فعلی، کاخ موزه ملت، موزه تاریخ طبیعی سابق در حال حاضر در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری، موزه هنرهای زیبا فعلی، موزه مردم شناسی، موزه ظروف سابق، کاخ غلامرضا یا ساختمان تبصره 36، ســــاختمان جمهوری، موزه بهزاد و دفینه، موزه خط و کتابت میرعماد، موزه آبکار.

نشانی : خیابان شهید فلاحی، انتهای خیابان شهید کمال طاهری، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد و یا میدان تجریش، میدان دربند، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد

کاخ موزه نیاوران، یکی دیگر زیباترین از موزه های تهران

مجموعه فرهنگی-تاریخی نیاوران در باغ بزرگی به مساحت حدود ۱۱ هکتار در شمال تهران، در میدان شهید باهنر (میدان نیاوران) قرار دارد که از زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی فراوانی برخوردار است.

بناهای مجموعه کاخ نیاوران متعلق به دوره‌های قاجار و پهلوی است. ابتدا شاهان قاجار کاخ نیاوران را مکان خوش آب‌و‌هوا جهت اقامت ییلاقی خویش برگزیدند. فتحعلی‌شاه قاجار برای تفریحات تابستانی خود دستور می‌دهد تا در منطقه‌ای خوش‌آب‌و‌هوا خارج از شهر تهران که وسعتی بسیار کمتر از امروز داشت باغی مصفا بسازند.

درکنار روستایی که «گُرده ‌وی» یا «گُرده ‌به» خوانده می‌شد و در نیاوران امروز قرار داشت به‌جای نیزاری که در همسایگی روستا واقع بود، باغ را ساختند. باغ ییلاقی فتحعلی‌شاه که در جای نیزار ایجاد شد را «نی‌آوران» نامیدند که بعدا به‌نام «نیاوران» مشهور شد. محمدشاه نیز در همین باغ بنای کوچک و ساده‌ای بنا کرد و به‌دنبال او ناصرالدین شاه «کاخ صاحبقرانیه» را در باغ نیاوران ساخت. آخرین بنایی که در دوران قاجار در باغ نیاوران ساخته شد، مشهور به کوشک احمدشاهی است.

نشانی: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

موزه فرش تهران، از میراثی ترین موزه های تهران

ساختمان موزه فرش ایران معماری زیبایی دارد که آذین های نمای بیرونی آن شبیه به دار قالی است . سطح نمایشی موزه مساحتی برابر 3400 مترمربع را در بر می گیرد که شامل دو تالار است و برای نمایش انواع قالی های دست بافت و گلیم مورد استفاده قرار می گیرد. در موزه فرش انواع گلیم ها و فرش های دست بافت ، با توجه به مرغوبیت و قدمت آن ها و با در نظر گرفتن ویژگی های قالی ایران از لحاظ رنگ آمیزی ، طرح ، نقش ، بافت و تنوع مناطق قالی بافی حفظ و نگه داری می شود.

مجموعه موزه فرش ایران شامل با ارزش ترین نمونه های قالی ایران از قرن نهم هجری تا دوره معاصر است و از منابع غنی تحقیقی برای پژوهشگران و هنر دوستان به شمار می آید. معمولاً حدود 135 تخته از شاه کارهای قالی ایران ، بافت مراکز مهم قالی بافی مانند کاشان ، کرمان ، اصفهان ، تبریز، خراسان ، کردستان و جز آن ها، در تالار طبقه هم کف به معرض نمایش گذاشته می شود. از ویژگی های موزه فرش قالیچه دست بافت ارزشمند و بی نظیر ایرانی ، کار فرش بافان کاشان ، در اندازه های 130 در 220 سانتی متر، معروف به قالیچه میرزا کوچک خان جنگلی است که این شخصیت روحانی ملی را در لباس نظامی مسلح به تفنگ و اسلحه کمری ، قطار فشنگ نمایش می دهد. در شمسه بالای تصویر میرزا، کتیبه ای با عبارت و نام کارخانه ملامحمود دیده می شود که احتمالاً، با توجه به این عبارات ، تاریخ بافت قالیچه سال های آخر دوره قاجار است .

قدیمی ترین فرش شناخته شده در جهان قالی 2500 ساله پازیریک است که در 1949 م ، در جنوب سیبری کشف شد و آن را بافت ایران در دوره هخامنشی دانسته اند. آشکار است که قالی بافی در ایران در دوره هخامنشی وجود داشته و در قرن پنجم پیش از میلاد، دوره ای طولانی از تکامل را پشت سر گذاشته است.

در این نمایشگاه نمونه هایی از قالیچه های تصویری شاهنامه بایسنغری به نمایش درآمده است که گوشه هایی از ادبیات ، اسطوره ، مذهب و فرهنگ و هنر غنی ایران را نشان می دهد. این آثار همه در کارگاه قالی بافی استاد موسوی سیرت ، به یاری هنرمندان جوان ایرانی و ذوق و سلیقه استاد دنیا دیده و تکنولوژی کامپیوتری آفریده شده اند.

نشانی : تقاطع خیابان کارگر شمالی و فاطمی

سینمایی ترین موزه کشور، موزه باغ فردوس

تاربخ بنای باغ فردوس به دوران محمد‌شاه که سومین پادشاه قاجار بود می‎رسد. پایه این باغ و عمارت ییلاقی را حاجی میرزا آقاسی، صدراعظم محمدشاه ریخته است.

عمارت باغ فردوس در قسمت شمالی باغ ساخته شده است و از ابتدا به صورت کاخ و محل اقامت اعیان، تزئین شده است. مساحت باغ20 هزار متر مربع و طولش در حدود 280 متر و مساحت عمارت 1000 متر مربع، شامل سه طبقه و نیم، به عرض 26 متر و به طول تقریبا 34 متر است. شیب زمین آن از شمال غربی به جنوب شرقی است و تندی این شیب به حدی است که کف طبقه اول بنا با قسمت جنوبی باغ و سقف آن با قسمت شمالی باغ هم سطح است.

عمارت باغ فردوس پر است از گچبری‌های زیبا، ستون‌هایی گرد و قطور که دورتادورش با گچ بری‌هایی هنرمندانه منقوش شده است.

نشانی : خیابان ولیعصر ؛ نرسیده به میدان تجریش؛ کوچه بخشایش، باغ فردوس

 

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما