اَبَر جنگل ابر ، نگین استان سمنان

سعید مدرسی 03:15 - 1399/06/18

دیدنی ترین جنگل ایران، جنگل ابر سمنان

خیلی از ما خیال می کنیم سراسر استان سمنان خشک و کویری است و هر سو را که نظاره می کنی فقط بیابان است که می بینی، اما همین بیابانی ها را که بروی، در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود به جنگل ابر خواهی رسید. جایی عجیب و حقیقتا حیرت آور که کاملا توسط ابرهایی بسیار زیبا بغل شده.

نشانی دقیق جنگل ابر

همانطور که اشاره شد این جنگل بسیار شگفت انگیز و فوق العاده زیبا در شمال شهر شاهرود و در مسیر شاهرود به آزادشهر در ۱۲ کیلومتری روستای ابر جای دارد. شاهرود از شهرهای پر خیر و برکت استان سمنان است که در ۱۸۳ کیلومتری‌ شهر سمنان قرار دارد. این جنگل های چشم نواز در آخر به آزادشهر در استان گلستان رسیده اند، شهری در ۷۶ کیلومتری گرگان.

البته از بسطام هم می توانید عازم این محل اعجاب آور شوید و جنگل در ۴۴ کیلومتری شما قرار دارد.

باید این منطقه ایرانی را دید

با اینکه پر واضح است، اما دلایل بسیاری هست که انسان را مجاب به قدم گذاشتن در جنگل ابر کند. این جنگل ها بخشی از قدیمی ترین جنگل های جهان هستند. این دست جنگل ها به جنگل های هیرکانی معروفند که میلیون ها سال قدمت داشته و از دوران ژوراسیک، یعنی دوره سوم زمین شناسی به جای مانده اند. احتمالا باورش برایتان دشوار باشد اما فرصت دیدن جنگلی ۴۰ میلیون ساله را÷ در این منطقه ایرانی دارید.

علت تشکیل اقیانوس ابر در جنگل ابر سمنان

در بهار و تابستان این منطقه ایرانی پوشیده می شود از ابر و اقیانوسی از ابرهای مرطوب جنگل ابر را در خود فرو می برند. در این مدت از سال ابرها آمده و همه اطرافتان را کاملا می پوشانند. حتما نظاره کردن ابرهایی که اغلب بالای سر ما پرسه می زنند اما الآن از ما رد می شوند و تمام هر آنچه که می بینیم را کاملا در بر می گیرند، انسان را به وجد می آورد. حتما این سوال برایتان پیش می آید که سبب به وجود آمدن این ابرهای زیبا چیست؟

این منطقه ایرانی در قسمتی قرار گرفته که از ضخامت رشته کوه های البرز کاسته شده و ابرهای اصطلاحا گرفتار در پشت این دیواره از میان دره ها به طرف جنوب سرازیر می شوند. قرار داشتن در ناحیه کم فشار و پرفشار، درواقع دشت گرگان و منطقه ابر، سبب شده هر زمان زمین انرژی بگیرد ابرها هم جا به جا شوند.

این منطقه مرز بین دو استان گلستان و سمنان می باشد. قبل از رسیدن به این شگفتی آفرینش، از بیابانی خشک و بی آب و علف عبور می کنید و در اوج حیرت به یکباره پوشش گیاهی عظیمی در پیش روی شما نمایان می شود. گویی وجود آن همه خشکی قبل از این منطقه ایرانی سوء تفاهمی بیش نبوده. از ویژگی های جنگل بسیار استثنائی ابر، ارتفاع زیادش نسبت به سطح دریا می باشد. این متغیر از ۸۰۰ متر واقع در روستای شیرین آباد شروع شده (که عدد کمی هم نیست) و تا ۲۷۰۰ متر ادامه پیدا می کند.

داخل جنگل ابر چه می گذرد؟

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم راه این جنگل راز آلود از شاهرود یا بسطام می گذرد. دیدنی های شاهرود بسیار زیادند، طوری که به قاره کوچک معروف شده است. مجموعه بایزید بسطامی در بسطام و آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، شاعر و عارف، در روستای قلعه نو خرقان از جمله آنها می باشد.

روستای ابر، همان روستایی می باشد که دست شما را در دستان این جنگل های زیبا و کهن سال می گذارد. این روستا کاملا خشک و بی آب و علف می باشد، اما همینکه مقداری از این روستا دور شده و به سمت این جنگل سرسبز بروید گویی خواب می بینید. البته که شما در آنجا تنها با درخت های سر به فلک کشیده که قسمتی از تنه شان در ابرها محو شده رو به رو نیستید. در ابتدای این منطقه چوپان ها دام ها را برای چرا کردن می آورند؛ بدیهی است هر چه به سمت جنگل پیش برویم پوشش گیاهی نیز انبوه تر می شود.

چشمه ها و آبشارهای در محدوده جنگل ابر

این منطقه دو آبشار معروف آلوچال و شُر شُر را در خود جای داده است. رسیدن به شر شر البته کار کوهنوردان کاملا حرفه ای است، اما آلوچال را با بیش از ۶۰ کیلومتر پیاده روی در دل جنگل می شود دید. آلوچال از دو آبشار تشکیل شده که روی هم می ریزند.

این آبشار زیبا ۲۵ متر ارتفاع داشته و راه رسیدن به آن از منطقه ای حیرت انگیز به نام دالان بهشت می گذرد. شمال غرب روستای ابر، جاده ای خاکی قرار دارد که آخرش به روستای شیرین آباد رسیده و با ادامه دادن مسیر، کوه رستم را پیش رویتان خواهید دید. در کنار کوه رستم مسیری پایکوبی شده وجود دارد. این همان مسیری است که به دالان بهشت ختم می شود. در ادامه به یک فرعی می رسیم. آبشار آلوچال اَبر در فاصله ۶۰ ۷۰ دقیقه ای از ابتدای این جاده فرعی قرار دارد.

چشمه های قطری و ترش نیز در این منطقه ایرانی وجود دارد. لازم به ذکر است که استقرار در کنار چشمه ترش متداول تر است.

سفر به بهشت

ابرهای منحصر به فرد جنگل ابر باعث شهرتش شده، ولی درواقع اصلا اینطور نیست که همیشه بشود آنها را دید. بهترین زمان برای سفر به جنگل ابر بهار و تابستان بخصوص از اوایل اردیبهشت تا اوایل مهر می باشد. اما قبل از عزیمت به آن بایستی حتما هواشناسی را بررسی کنید.

جالب است بدانید اگر هوای علی آباد کتول در گلستان ابری و بارانی بوده و هوای شاهرود آفتابی باشد می توان به دیدن این ابرهای حیرت آور امیدوار بود. گفتنی است سر و کله این ابرهای زیبا از ظهر تا نیمه های شب نمایان می شود.

آب و هوای جنگل ابر

میانگین بیشترین دما در جنگل ابر، ۲۰ درجه و میانگین کمترین دما ۶ درجه است. صبح زود و شب معمولا هوا خیلی سرد می شود لذا حتما و حتما لباس گرم و تجهیزات مورد نیاز را همراهتان داشته باشید.

دوچرخه سواری از تفریحات رایج در این منطقه است. پس اگر قصد دارید دوچرخه همراهتان بیاورید و اگر قصد کمپ زدن دارید حتما آب شرب کافی، چادر مسافرتی، کلاه گرم و ضد آفتاب، کیسه زباله، کیسه خواب، کفش کوهنوردی، لباس گرم، لباس اضافه، چراغ قوه، وعده های غذایی مثل کنسرو و داروهای ضروری همراهتان باشد.

رفتن به این منطقه به کمک راهنما بهتر است. البته داشتن وسایلی مثل نقشه، جی پی اس و قطب نما هم کفایت می کند. اگر کمپ می زنید شبها برای دور نگه داشتن جانوران درنده خویی همچون گرگ حتما آتش روشن کنید و برای خاموش نشدن آتش نگهبان قرار دهید.

اجاره خانه مبله در روستای ابر و شیرین آباد به راحتی برای شما ممکن است. انتخاب دیگر شما، هتل های شاهرود هم می تواند باشد، که البته هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت، ضمن اینکه حس خانه را نخواهد داشت.

از تهران به سمت جنگل ابر

از تهران تا شاهرود نزدیک به ۴۰۰ کیلومتر راه است. برای شروع مسیر از اتوبان افسریه حرکت کنید و از ایوانکی، گرمسار، سمنان و دامغان بگذرید تا به شاهرود برسید. اگر وسیله ندارید در میدان امام شاهرود می شود تاکسی های روستای ابر را سوار شده و با مبلغی معین به سمت روستای ابر حرکت کنید.

پوشش جانوری و گیاهی متنوع در جنگل ابر

جنگل ابر ۳۵ هزار هکتار بوده و به دلیل این وسعت بالا، گونه های گیاهی و جانوری بسیار متنوعی را در درونش جای داده. بیش از ۸۰ گونه گیاهی از شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونه‌های کلاه میر حسن، راش، بلوط، ممرز افرا، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر به همراه نمونه های گیاهی خیلی نادر مثل نارون، بارانک و سرخدار. اما مشهورترینش درخت اورس می باشد، درختی از گونه سروها.

همانطور که اشاره شد گونه های جانوری این منطقه ایرانی هم مثل گونه های مختلف گیاهی اش خیلی زیاد می باشد. حیوانات درنده خو و وحشی مثل خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه و غیره. همچنین حیوانات دیگری مثل خرگوش کل و بز، شوکا و انواع مار. از پرندگان هم کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول و... .

همچنین در فضایی تنها ۱۰۰ متری در این جنگل سرسبز، بالغ بر ۴۰ نوع گیاه دارویی شناسایی شده است. به عنوان مثال از حدود تنها چهار گرم عصاره سرخدار، ماده ای ضد سرطان رحم و تخمدان استخراج می کنند.

در این منطقه، اوایل بهار، در بخش هایی که هنوز وارد جنگل ابر نشده اید (درواقع در دشت های آن) گل های بابونه و بسیاری از گل های وحشی می رویند.

پیام در واتساپ
تماس با ما