جامع ترین اطلاعات درباره جاذبه های گردشگری شیراز + عکس و فیلم

سعید مدرسی 16:04 - 1399/08/07

جامع ترین اطلاعات درباره جاذبه های گردشگری شیراز + عکس و فیلم

شناختن اصلی ترین جاذبه های گردشگری شیراز میتواند در سفر به این شهر باستانی شما را خیلی کمک کند. سفر به شیراز برای اغلب گردشگران با سلیقه های مختلف، سفری رویایی و پر از خاطره می شود. این شهر پر زرق و برق یکی از زیباترین شهرهای ایران و البته جهان است که از نظر تاریخی حرف های زیادی برای گفتن دارد.

جاذبه های گردشگری شیراز بسیار متنوع است. مانند آثار تاریخی، طبیعت زیبا، آثار فرهنگی و همچنین مکان های مذهبی که باعث رونق صنعت گردشگری در شهر شیراز شده اند. اگر مشتاق سفر به شیراز هستید، در ادامه این مقاله همراه جامونه باشید تا با اکثر جاذبه های گردشگری شیراز و نکات ضروری برای سفر به این شهر بیشتر آشنا شوید...

جایگاه شیراز و جاذبه های گردشگری شیراز در صنعت گردشگری ایران

همانطور که در مقاله ی پیش (همه چیز درباره گردشگری در ایران و مکان های گردشگری ایران) اشاره شد، در سالیان اخیر، مکان های گردشگری ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته است. آن هم به طوری که  توریست های فراوانی از سراسر جهان به کشورمان سفر کرده و از جاذبه های منحصر به فرد و تاریخی ایران دیدن می کنند. حال به نظر شما سهم شهر شیراز و جاذبه های گردشگری ان، در رونق صنعت گردشگری در حال حاضر چقدر است؟ و اینکه صنعت گردشگری در شیراز چقدر جای پیشرفت دارد؟

شهر شیراز با بیش از دو میلیون نفر جمعیت، به عنوان یکی از کلان شهرهای جنوب ایران شناخته می شود. بررسی های به عمل آمده نشان می دهد که سفر به شیراز همواره جزو اولویت های گردشگران داخلی و خارجی بوده است. پس جاذبه های گردشگری شیراز سهم قابل توجهی در جذب توریست دارد. و بایستی زیرساخت های بیشتری برای آن فراهم شود تا شاهد پیشرفت بیشتری برای صنعت گردشگری در شیراز باشیم. از جمله این زیرساخت ها می توان به مسیرهای دسترسی استاندارد، فرودگاه مدرن، خانه های مبله و بوم گردی های با کیفیت، هتل های لوکس و فضاهای شهری ایده آل اشاره کرد.

البته شایان ذکر است در سفر به شیراز با زیرساخت های مناسبی روبرو خواهید شد اما به نظر می رسد که اقدامات انجام شده برای گردشگران، چه خارجی و چه داخلی کافی نبوده. و جا دارد توجه بیشتری به آن شده و اقدامات سازنده بیشتری انجام شود. در واقع بایستی قدر جاذبه های گردشگری شیراز و پتانسیل های موجود در آن را دانسته و با برنامه ریزی های مناسب، صنعت گردشگری در شیراز را بیش از گذشته شکوفا کنیم.

جاذبه های تاریخی، از جمله مهم ترین جاذبه های گردشگری شیراز

مطالعات باستان شناسان نشان می دهد که قدمت شهر شیراز به دوران ساسانیان باز می گردد. برای برخی از گردشگران، مهمترین دلیل برای سفر به شیراز، بازدید از جاذبه های تاریخی این شهر زیبا و تاریخی است. تمدن کهن و بناهای تاریخی باشکوه، باعث شده شیراز شهری کم نظیر برای علاقه مندان به تاریخ باشد. در ادامه به برخی از این اماکن تاریخی اشاره می شود:

معرفی جهانی ترین مکان در جاذبه های گردشگری شیراز ؛ تخت جمشید

شاید اگر بخواهیم مشهورترین اثر تاریخی جهان را نام ببریم، به تخت جمشید برسیم. شهرت این اثر آنقدر زیاد است که در خارج از کشورمان، ما را با تخت جمشید می شناسند.

مجموعه تخت جمشید یا پرسپولیس در واقع یک شهر قدیمی است که در زمان هخامنشیان ساخته شده و برای برگزاری مجالس و رویدادهای مهم مورد استفاده بوده است. این مکان باشکوه در 60 کیلومتری شیراز، نزدیک مرودشت قرار دارد و بازدید از آن به همه دوستداران تاریخ و تمدن ایران کهن پیشنهاد می شود.

از دلایل اهمیت تخت جمشید، نوع معماری منحصر به فرد آن است که چشم هر گردشگری را به خود جلب می کند. عظمت در معماری تخت جمشید، نشان دهنده ی پیشرفت های چشمگیر و فراوان امپراتوری ایران در دوره هخامنشی است.

مجموعه پاسارگاد، دیگر مکان معروف از جاذبه های گردشگری شیراز

پاسارگاد هم یک مجموعه‌ از میراث جهانی است که شامل آثار تاریخی از دوران هخامنشیان است. معروف ترین بنای موجود در پاسارگاد، آرامگاه کوروش کبیر از معروف ترین شاه های امپراتوری ایران است که گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. از دیگر بناهای تاریخی پاسارگاد می توان به باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ بارعام، آرامگاه کمبوجیه، کاروانسرای مظفری، آب نمای باغ شاهی و پل پاسارگاد اشاره کرد.

حائز اهمیت است که بدانید ثبت مجموعه ی پاسارگاد در فهرست میراث جهانی بود که منجر به شناخته شدن بیشتر این آثار تاریخی به سایر کشورهای جهان شد. و گردشگرانِ آن کشورها را برای سفر به شیراز و بازدید از این بناهای تاریخی مشتاق تر کرد.

نقش رستم، یکی از بقایای به جامانده از امپراطوری ایران

نقش رستم نیز یکی دیگر از مجموعه های تاریخی و جاذبه های گردشگری شیراز است که در 6 کیلومتری تخت جمشید قرار دارد. در نقش رستم می توان آثار تاریخی متعلق به هخامنشیان و ساسانیان را مشاهده کرد و از عظمت آنها حیرت زده شد. مجموعه تاریخی در نقش رستم شیراز شامل سنگ نوشته های دوران ساسانی، کعبه زرتشت و آرامگاه چندین پادشاه هخامنشی است که جذابیت های بسیاری برای گردشگران تاریخ شناس دارد.

 سنگ نوشته های موجود در نقش رستم، نمایانگر جنگ ها و دلاوری های رستم در شاهنامه است که برای مردم آن زمان بسیار با اهمیت بوده است. یکی از باستان شناسان بزرگ به نام "ماری کخ" در بررسی جاذبه های گردشگری شیراز و نقش رستم به این نکته پی برد که معماری آرامگاه های هخامنشی در این مکان نشانه ی نبوغ داریوش بزرگ بوده است.

حمام و بازار وکیل، از جاذبه های گردشگری شیراز، واقع در داخل شهر

حمام و بازار وکیل در منطقه زندیه ی شیراز و با حکم مستقیم کریم خان زند بنا شده است. حمام وکیل با بیش از ده هزار متر مربع مساحت به عنوان یکی از بزرگ ترین و تاریخی ترین حمام های جهان شناخته می شود که دارای معماری خاص و چشم نوازی است. طراحی این حمام به صورت هشت ضلعی بوده و در سقف و دیوارهای آن، تزئینات بسیار زیبایی مشاهده می شود.

علاوه بر این زیبایی، در اقداماتی حساب شده که موجب ساختن درب های کوچک، راهروهای رختکن و شیب دار بودن سطوح شده، انتقال مناسبی از هوا را در این حمام بزرگ شاهد هستیم.

بازار وکیل شیراز هم یک بازار سنتی و مشهور است که در زمان حکومت زندیه ساخته شده است. استفاده از آجرهای خشتی، آهک، گچ و سنگ های باشکوه در معماری زیبای این بازار باعث جذب بیشتر گردشگران به آن شده است. گروه جامونه پیشنهاد می کند که در سفر به شیراز و دیدار از جاذبه های گردشگری شیراز زیبا، حتما از این مجموعه دیدن کرده و آن را از دست ندهید. ضمنا برای تهیه ی سوغات هم محل مناسبی خواهد بود.

ارگ کریمخانی، دیگر مکان دیدنی از جاذبه های گردشگری شیراز

ارگ کریمخانی نیز همان طور که از نامش پیداست، در دوره کریم خان زند ساخته شده است. دلیل شهرت این بنا را می توان به ایوان های بزرگ، دیوارهای نقاشی شده، آب نماهای جذاب و معماری خاص آن نسبت داد. این ویژگی ها در آن زمان باعث شد که ارگ کریمخانی به محل زندگی کریم خان زند تبدیل شود.

معماران آن زمان برای ساخت ارگ کریمخانی، علاوه بر زیبایی ظاهری به مسائل امنیتی نیز توجه ویژه ای داشته اند و به همین سبب از دیوارهای ضخیم و بلند برای محافظت از ارگ استفاده شده است. این ارگ تاریخی، در داخل شهر شیراز، زیبایی خیره کننده ای از جاذبه های گردشگری شیراز ارائه میدهد. مخصوصا اگر شبها به دیدن آن بروید.

دروازه قرآن، دروازه ورود به جاذبه های گردشگری شیراز

دروازه قرآن هم یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز است که هنگام سفر به این دیار می توان از آن بازدید کرد. ساخت این دروازه به دوره ی دیلمی بر می گردد اما کریم خان زند مجددا آن را بازسازی نمود.

 حال شاید از خود بپرسید که دلیل نامگذاری این دروازه به نام دروازه قرآن چیست؟ در پاسخ باید گفت که در بالای این دروازه یک جلد قرآن نفیس قرار داده شده است. با این کار زیبا، مسافران هنگام ورود به شهر از زیر این قرآن عبور کرده و سفر خود را متبرک به آیات الهی کرده و در پناه آن قرار می گیرند.

آرامگاه حافظ؛ نگین جاذبه های گردشگری شیراز

نام حافظ به عنوان پرآوازه ترین شاعر فارسی زبان تاریخ با نام شیراز عجین شده است. کمتر کسی را می توان پیدا کرد که علاقه ای به غزلیات حافظ نداشته باشد. به همین دلیل، بسیاری از گردشگران در سفر به شیراز و دیدار از جاذبه های گردشگری شیراز ؛ حتما به سراغ آرامگاه حافظ یا همان حافظیه می روند.

این آرامگاه در سال 1317 هجری شمسی ساخته شده و از معماری کم نظیری برخوردار است. جالب است که برای طراحی دیوارها و ستون ها از غزلیات حافظ و فضای شعری این شاعر بزرگ الهام گرفته شده است. بنابراین، با ورود به این مجموعه، احساس خوشایندی خواهید داشت.

ایشان، حافظ تمام کلام الله مجید و مفسر آیات الهی بوده و به همین سبب اشعاری پر مغز و الهام گرفته از قرآن کریم می سروده و همین امر باعث ماندگاری حضرت حافظ علیه الرحمه شده است. معمولا قبل از حافظ خوانی برای روح بلند ایشان سوره حمد خوانده و هدیه می شود و این نشان از قدردانی از این نابغه پر فروغ ایرانی است.

همچنین بعد از فوت استاد محمدرضا شجریان در تاریخ 19 مهر 1399، شهرداری شیراز در اطلاعیه ای خبر از تصمیم شهرداری شیراز، مبنی بر نام گذاری خیابان روبروی آرامگاه حافظ به نام استاد شجریان دادند.

آرامگاه سعدی، استاد سخن فارسی زبانان

حتما می دانید که آرامگاه جناب سعدی نیز در این شهر قرار دارد و مانند آرامگاه حافظ، دارای معماری ای منحصر به فرد می باشد. این بنای زیبا در بخش شرقی شیراز و در کنار باغ دلگشا قرار دارد و به همین دلیل، از نظر جاذبه طبیعی نیز می تواند گزینه ی مناسبی در جاذبه های گردشگری شیراز باشد.

ساختمان آرامگاه سعدی یا سعدیه هم چندین بار توسط پادشاهان مختلف مرمت شده. وجود یک گنبد فیروزه ای و استفاده از ستون های منقش به اشعار سعدی باعث زیباتر شدن این آرامگاه شده است. از تاثیر گذارترین آثار سعدی می توان به این بیت اشاره کرد: سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز / مُرده آن است که نامش به نکویی نبرند

همین بیت در مورد خود سعدی نیز صادق است. کسی که هیچ گاه نامش از میان نمی رود و همیشه نیز به نکویی از او یاد می شود.

جاذبه‌های طبیعی و گردشگری شیراز

تاکنون تنها به آثار تاریخی و فرهنگی شیراز اشاره کردیم اما این شهر از نظر جاذبه های طبیعی نیز قابلیت‌های فراوانی داشته و می تواند هنگام سفر به شیراز یک انتخاب خوب باشد. برخی از مکان‌های گردشگری و جاذبه‌های طبیعی شیراز عبارتند از:

باغ ارم

باغ ارم شیراز هم یکی از جاذبه های گردشگری شیراز است؛ چراکه این باغ، با داشتن درختان سر به فلک کشیده و فواره های دیدنی، اوقات خوشایندی را برای بازدید کنندگان فراهم کرده است. علاوه بر آن، قدمت تاریخی این بنا که مربوط به قرن دهم هجری می باشد، برای بسیاری از علاقه مندان تاریخ و فرهنگ ایران کهن بسیار با ارزش خواهد بود.

از ویژگی های مهم این باغ می توان به ساختمان مرکزی آن اشاره کرد که در دوره قاجار ساخته شده است. در اطراف این ساختمان نیز درختان سر به فلک کشیده ی سرو به شدت جلب توجه می کنند و وجود کتیبه ها و ایوان های مختلف باعث جذابیت هر چه بیشتر این باغ شده است.

باغ دلگشا، دیگر مکان دیدنی از جاذبه های گردشگری شیراز

باغ دلگشای شیراز به مانند باغ ارم، همزمان هم یک جاذبه ی طبیعی و هم یک جاذبه ی تاریخی است که نمونه ی آن را کمتر می توان پیدا کرد. احداث این باغ به دوران ساسانی بر می گردد اما در دوران صفویه و قاجار نیز مورد مرمت و تعمیر قرار گرفته است.

در یازدید از جاذبه های گردشگری شیراز، برای دیدن باغ دلگشا باید به نزدیکی آرامگاه سعدی در دامنه کوهستان بروید. گفتنی است وجود درختان نارنج و پرتقال در باغ دلگشا به جذابیت های آن افزوده است. علاوه بر آن، یک چشمه قنات نیز در وسط این باغ قرار گرفته که منجر به سرسبز شدن بیشتر محیط شده.

باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد هم یک باغ ایرانی با معماری قدیمی است که همه ساله گردشگران زیادی برای دیدن آن راهی شیراز می شوند. معماری این باغ از دوران هخامنشیان شکل گرفته و سپس در دوران قاجار و تحت تاثیر آن زمان، به شکل و شمایل امروزی تبدیل شده است. لازم به ذکر است که در این باغ، علاوه بر جاذبه های طبیعی، یک موزه نظامی نیز وجود دارد که در آن انواع سلاح ها و تفنگ های قدیمی دوران قاجار و پهلوی را نگهداری می کنند.

نارنجستان قوام، مکانی مذهبی، تاریخی و طبیعی از جاذبه های گردشگری شیراز

نارنجستان قوام در دوران ناصرالدین شاه و در سال 1267 ساخته شده است که دارای طبیعتی دلپذیر و اهمیت تاریخی فراوان است. این مجموعه از چند بخش تشکیل شده که از جمله مهم ترین آنها می توان به حسینیه قوام، خانه عراقی ها، اندرونی و حمام اختصاصی اشاره کرد.

در بین ساختمان های نارنجستان قوام، باغ های وسیعی وجود دارند که از قدمت زیادی هم برخوردار می باشند. همچنین، در بخشی از این مجموعه می توان حوض بزرگی را مشاهده کرد که توسط سنگ های بسیار خاص پوشیده شده. طراحی باغچه های رنگارنگ و فواره های متعدد، طوری انجام شده که چشم هر گردشگری را به خود جلب می کند.

روستای قلات شیراز

در اهمیت روستای قلات اینطور می شود گفت که اگر بخواهیم از جاذبه های گردشگری شیراز جای بسیار خوش و آب و هوایی را به گردشگران معرفی کنیم، قطعا روستای قلات را هم معرفی خواهیم کرد. این روستا در شمال غربی شیراز و در واقع 35 کیلومتری این شهر قرار گرفته و بالغ بر هفت هزار نفر جمعیت دارد.

ارتفاع زیاد روستای قلات از سطح دریا باعث ایجاد آب و هوایی بکر و حقیقتا عالی در این منطقه شده است. علاوه بر آن، زندگی و طبیعت روستایی اش، زیبایی های آن را چندین برابر کرده است.

از ویژگی های مهم این روستا، درختان کهنسال و قدیمی آن است که نشان دهنده ی تاریخی بودن روستای قلات می باشد. همچنین یک کلیسای باستانی هم در این روستا وجود دارد که معماری آن بسیار جالب توجه است. گروه جامونه سفر به روستای قلات شیراز را به علاقه مندان به بوم گردی و جاذبه های گردشگری شیراز توصیه می کند.

جاذبه های مذهبی شهر شیراز

شهر شیراز از نظر جاذبه های مذهبی نیز تنوع زیادی دارد و می تواند گردشگران بسیاری را از این طریق جذب کند. وجود آثار مذهبی و تاریخی، در کنار فرهنگ مردمان این شهر منجر به بیشتر شدن علاقه ی شیعیان سایر کشورها برای سفر به شیراز شده است. از جمله جاذبه های مذهبی این شهر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حرم حضرت شاه چراغ؛ احمد ابن موسی (علیهما السلام)

شاه چراغ به عنوان مهمترین حرم پس از حرم امام رضا علیه السلام و حرم حضرت معصومه سلام الله علیها در ایران، از اهمیت بسیار زیادی برای شیعیان سراسر جهان برخوردار است. شاه چراغ حرم حضرت احمد بن موسی علیه السلام است که برای دیدن برادرش امام رضا علیه السلام در حال عزیمت به خراسان بوده و در بین راه توسط ماموران خلیفه عباسی به شهادت می رسد.

معماری حرم شاه چراغ نیز مانند اغلب حرم های شیعه دارای جزئیات فراوان بوده و آیینه کاری های داخلی آن نیز برای گردشگران جذاب خواهد بود.

این مکان مقدس در دوران صفویه و توسط شاه اسماعیل صفوی بنا شده و سپس در دوران قاجار بر وسعت آن افزوده شد. امروزه افراد بسیاری برای زیارت حضرت شاهچراغ و بازدید از جاذبه های تاریخی آن به شیراز سفر می کنند.

مساجد شیراز، مکانهایی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز

مسجد جامع عتیق

قدیمی ترین مسجد شیراز، مسجد جامع عتیق می باشد که به آن مسجد آدینه یا مسجد جمعه نیز می گویند. این مسجد دارای شش ورودی بوده و در هر ورودی هم معماری خاصی دیده می شود. در بخش شمالی مسجد یک شبستان قرار دارد که کتیبه های باستانی روی ستون ها و دیوارهای آن جلب نظر می کند.

مسجد نصیر الملک

مسجد نصیرالملک نیز یکی از زیباترین مساجد ایران اسلامی است که نوع معماری آن شهرت جهانی پیدا کرده است. این مسجد در حدود 100 سال پیش و به دستور یکی از ثروتمندان شیراز به نام نصیرالملک ساخته شده و تا به امروز مورد استفاده ی عموم مردم قرار گرفته است.

از جمله دلایل شهرت این مسجد باید به شیشه های رنگی و نوع کاشی کاری و مقرنس کاری های آن اشاره کرد. این شیشه های رنگی و بازتاب نور در آنها باعث ایجاد صحنه های شگفت انگیزی در داخل مسجد شده است. به همین دلیل، عکاس های با سلیقه از اقصی نقاط جهان، ساعت ها منتظر طلوع خورشید و عکاسی از این بازتاب های نور می مانند.

جمع بندی و نتیجه گیری از جاذبه های گردشگری شیراز

احتمالا شما هم با ما هم عقیده شدید که شیراز را می توان قطب صنعت گردشگری در ایران دانست. وجود جاذبه های تاریخی فراوان مانند تخت جمشید، نقش رستم، مجموعه پاسارگاد، دروازه قرآن، حمام و بازار وکیل، ارگ کریمخانی و آرامگاه حافظ و سعدی باعث جذابیت های زیاد این شهر و علاقه ی گردشگران برای دیدار از جاذبه های گردشگری شیراز شده است.

یکی دیگر مزیت های شیراز به عنوان قطب گردشگری، آب و هوای مطبوع و طبیعت بی نظیر آن است. به عنوان مثال در روستای قلات شیراز می توان یک زندگی روستایی را به بهترین شکل ممکن تجربه کرد. در واقع بوم گردی در روستای قلات صفای خاصی برای گردشگران خواهد داشت.

پیشنهاد گروه جامونه این که سفر به این شهر و یازدید از جاذبه های گردشگری شیراز را حتما در برنامه های خود قرار داده و روح خود را تازه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید با شماره های زیر در ارتباط باشید.

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط

پیام در واتساپ
تماس با ما