تهرانشناسی راهنمای سفر به منطقه 2

سهیلی 11:55 - 1397/02/07

با برج مى‌درخشد

راهنماى گردش در منطقه‌اى كه برج ميلاد و بوستان‌هاى امروزى تهران درآن قرارگرفته

هرجاى تهران كه باشيد، برج ميلاد پيداست. بلندترين برج ايران كه حتى از ميان غبارهاى خاكسـترى و ابرهاى سـفيد، سرش را بيرون مى آورد. اين برج در شـمال غربى پايتخـت و در منطقه 2 تهران قرار گرفته و آنها كه بر بلندايش مى روند، تمام پايتخت را زير پاى شان احساس مى كنند. اما تا سال ها، پيش از آنكه برج ميلاد در حاشيه بزرگراه همت سربرآورد، اين منطقه به كوچه باغ هاى باصفا، پستى بلندى هاى سرسبزش معروف بود و دره هاى فرحزاد و دركه كه هنوز هم تفرجگاه آخرهفته تهرانى هاست. با رسيدن تهران به دامنه هاى شمالى البرز اين سرسبزى ها و نقاط ييلاقى كوچك تر و در ميان ساختمان هاى بلندش گم شدند، اما چند سالى است با ساخت بوستان هاى تازه، آب و هواى خوش ييلاقى روزهاى پيشين به ياد تهرانى ها مى افتد، از بوستان نهج البلاغه كه بزرگ ترين پارك رود ـ دره اى ايران است تا بوستان گفتگو كه انوع و اقسام گياهان ايرانى و ناياب را در دلش جاى داده. از اينها كه بگذريم منطقه 2 يكى از مهم ترين گنج هاى طبيعى تهران را در خود جاى داده، بوستان پرديسان كه از معدود پارك هاى جنگلى پايتخت است.

برج ميلاد و بوستان‌هاى

چطور برسیم؟

بزرگراه و مترو

منطقه 2 از شمال به كوهستان البرز، از جنوب به خيابان آزادى، از غرب به بزرگراه‌هاى اشرفى اصفهانى و محمدعلى جناح و از شرق به بزرگراه شهيد چمران مى رسد. بزرگراه هاى يادگار امام (ره)، همت، حكيم، نيايش، چمران، شيخ فضل اﷲ نورى و محمدعلى جناح هم از آن عبور می‌كنند. ايستگاه‌‎هاى طرشت، دانشگاه شريف و آزادى در خط يك و ميدان آزادى تا توحيد در خط 4 مترو هم در اين منطقه هستند.

 

کجا بگردیم؟

در برج و باغ

منطقه 2 تهران تفريحگاه هاى بسياری دارد، از برج میلاد گرفته تا بوستان هاى رنگارنگ و پردرخت كه مى توانيد يك بعدازظهر يا يك روز تعطيل را به يكى از آنها اختصاص دهيد.

برج ميلاد:

در حاشیه بزرگراه همت، مى توانيد به تماشای بلندترين برج ايــران برويد كه با 435 متــر ارتفاع جزو برج‌هاى بلند جهان هم هســت. پروژه ســاخت ميلاد 11 سال طول كشــيد، اين پروژه سال 76 كليد خورد اما

ساخت آن متوقف ماند تا ســال 84 كه ساخت و سازش سرعت گرفت و به پايان رسيد. حالا اين برج يكى از نقاط مهم گردشگرى تهران است كه پعلاوه بر انواع غذاخورى هاو كافه، نمايشگاه و پارك هاى مختلفى هم دارد و مى توان بر بلندايش رفت و پايتخت را از آن بالا تماشا كنند. براى كسب اطلاعات درباره برنامه‌ها و بازديد از برج مى‌توانيد به نشــانى اينترنتــى tehranmiladtower.ir ســربزنيد ويا با شماره هاى 84361000 و 8585 (021) با بخش هاى مختلف برج ميلاد تماس بگيريد.

برج ميلاد و بوستان‌هاى

 

پارك پرديسان:

تهران هنوز يكى از تنفس گاه‌هايش را حفظ كرده؛ بوســتان 275 هكتارى پرديسان. طرح اوليه احداث آن به دهه50 برمى گردد. با آنكه ساخت و سازهايى در اين بوســتان انجام شــده، اما پرديسان همچنان يك بوستان جنگلى تماشايى است با گونه‌هاى متنوعى از گياهان و جانوران ايران. در پرديســان مى توانيد به تماشاى دو موزه هم برويد، موزه ملى آب و موزه تاريخ طبيعى، اما تفريح مهم در اين بوستان را از دست ندهيدكه بادبادك بازى است و مخصوصاً روزهاى تعطيل حسابى پرطرفدار مى‌شود. براى رفتن به پرديســان بايد وارد مسير غرب به شرق همت شــده، بعد از بزرگراه يادگارامام(ره) و نرسيده به بزرگراه شيخ فضل اﷲ نوري وارد محوطه پاركينگ شويد.

براى كسب اطلاعات با تلفن‌هاى: 7- 88233006 تماس بگيريد.

برج ميلاد و بوستان‌هاى

 

بوستان نهج البلاغه:

سال ها بود كه محدوده دره فرحزاد، زباله دانى شده بود و تنها طبيعت به جا مانده‌اش يك رودخانه كم آب بود. اما همه اين آلودگى ها از دره پاك شد و از سال 88 بوســتان نهج البلاغه به جايش سربرآورد. دهكده گردشگرى يا بوستان نهج البلاغه بزرگترين بوستان رود ـ دره اى ايران است و فعلا فاز نخستش به بهره بردارى رسيده. اين بوســتان 35 هكتارى جان مى دهد براى ورزش و تفريــح؛ از پارك هاى بازى، پيستهاى دوچرخه سوارى، زمين هاى ورزشى، محل‌هاى استراحت و آلاچيق گرفته تا پاركينگ و سرويس‌هاى بهداشتى. بوستان نهج البلاغه بين بزرگراه نيايش، بزرگراه همت و غرب بزرگراه يادگار امام (ره) قراردارد.

برج ميلاد و بوستان‌هاى

 

بوستان گفتگو:

بوســتان گفتگــو يكــى از بوستان هاى بزرگ تهران، سال 1382 افتتاح شد كه در حاشــيه بزرگراه شــهيد چمران قرار دارد. انواع درختان چنار، توت، اقاقيا و صنوبر و گونه هاى نادرى مثل بامبو، فالاريس و برجينيــا را مى توانيد در اين بوستان 23 هكتارى ببينيد. زمين هاى بازى، اسكيت، غذاخورى،آمفى تئاتر روباز، كتابخانه، آلاچيق از امكانات اين پارك است. اگر به آنجا رفتيد، عكس يادگارى با تنديس هــاى بزرگانــى مثــل اميركبيــر، ســعدى، رودكــى، مــدرس، سيمون بوليوار (آزاديخواه اهل آمريكاى جنوبى) و محمدعلى صنعتى را فراموش نكنيد. از كوى نصر (گيشا)، انتهاى خيابان پيروزى شرقى يا حاشيه بزرگراه چمران مى‌توانيد وارد اين بوستان شويد.

برج ميلاد و بوستان‌هاى

نماد تهران جديد

حالا ديگر به نماد تهران امروز تبديل شده است؛ برج بلندبالايى كه تقريبا از تمام تهران ديده مى شود. برج ميلاد را مى توان مشهورترين مكان گردشگرى در منطقه 2 تهران دانست. برجى كه در كنار بيمارستان فوق تخصصى ميلاد و پارك بزرگ پرديسان قرار گرفته ودر تالارهاى داخل آن برنامه‌هاى متنوعى برگزار مى‌شود.

 

برج ميلاد و بوستان‌هاى

از دست ندهید

از زیارت تا خرید در منطقه 2 غير از بوستان‌ها و مراكز تفريحى معروف، امكانات بسيارى براى زيارت و تفريح داريد

  • براى زيارت در اين منطقه مى توانيد روانه آستانه امامزاده ابوطالب (ع) در فرحزاد، جاده امامزاده داوود (ع) شويد يا تا پونك و چهار باغ برويد و امامزاده عينعلى (ع) و زينعلى (ع) را زيارت كنيد.
  • مجتمع ورزشى زيتون در شهرك غرب، مجموعه ورزشى اريكه ايرانيان در خيابان ارغوان غربى، مجموعه شركت نفت در ستارخان يا مجموعه شهداى طرشت در خيابان آزادى از محل‌هاى مناسب براى ورزش در اين محدوده هستند.
  • مراكز خريدى مثل پاساژ درياى نور در خيابان ســتارخان، مجتمع ميلادنور در شهرك قدس، پاساژ گيشا در كوي نصر (گيشا) و پاساژ گلديس در فلكه دوم صادقيه مى‌تواند يكى از انتخاب هاى شما براى خريد در اين منطقه باشد.

برج ميلاد و بوستان‌هاى

چه بخوریم؟

خوردنی‌های دوم

 

نارنجستان

سعادت آباد ، ميدان شهردارى

22066060

22065353

 

چلوكباب نايب

بالاتراز ميدان كاج انتهاى خيابان ششم

22114711

 

اريكه

پايين تر از ميدان بوستان مجتمع اريكه ايرانيان

22370050

 

تهيه غذاى گيلكى

ميدان بوستان، ابتداى بلوارفرحزادى خيابان طاهرخانى

22071166

 

تركيه‌اى احمد

شهرك قدس، خيابان ايران زمين، حياط شرقى

88099620

88376207

 

بى بى

تهران ويلا، خيابان زارع يا ششم

66515666

پیام در واتساپ
تماس با ما